Jesteś na stronie Okręgowego Inspektoratu Pracy w Gdańsku

Przejdź na stronę Państwowej Inspekcji PracyJak zgłosić wypadek

Dodano: 24 czerwca 2024
2:46 minut

W dniu 24 czerwca br. odbyła się konferencja prasowa wojewody pomorskiej Beaty Rutkiewicz, okręgowego inspektora pracy w Gdańsku  Mariusza Pokrzywinskiego oraz dyrektor Wydziału Organizacji Zawodowej Nauczycieli Kuratorium Oświaty w Gdańsku Jolanty Jankowskiej-Żmich inaugurująca akcję informacyjną WAKACJE NA POMORZU - LETNIA PRACA, LEGALNIE I BEZPIECZNIE, skierowaną do młodych osób, chcących podjąć zatrudnienie w okresie wakacyjnym. Akcja wpisuje się w hasło Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego WAKACJE NA POMORZU - BEZPIECZNIE I AKTYWNIE.

Szanowni Państwo, wszyscy wiemy, jak ważne jest bezpieczeństwo. Wspólnie, jako wojewoda pomorska, okręgowy inspektor pracy w Gdańsku i Kuratorium Oświaty chcemy podkreślić wagę prawnej ochrony pracy, bezpieczeństwa i zdrowia młodzieży, jak również konieczność przestrzegania przepisów dotyczących legalności zatrudnienia niepełnoletnich - zaapelowali organizatorzy akcji.

W okresie od 26 czerwca do 31 sierpnia br. w każdą środę w godzinach 13.00 – 15.00 będzie udostępniona linia telefoniczna. Pod nr tel. 507 486 242 specjaliści z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Gdańsku będą udzielać porad z zakresu prawa pracy, odpowiadać na pytania dotyczące obowiązków jakie mają pracownicy i pracodawcy, czy czego się wystrzegać by praca (w tym wakacyjna), była przyjemnie i bezpiecznie spędzonym czasem.

Ponadto w Oddziałach Okręgowego Inspektoratu Pracy w Gdańsku będzie można uzyskać bezpłatną poradę prawną. Porady będą udzielane pracownikom i pracodawcom:

  • w siedzibie Okręgowego Inspektoratu Pracy w Gdańsku w poniedziałek, wtorek
    i piątek w godzinach 9:00 - 15:00, w środę w godzinach 9:00 - 14:00 oraz w czwartek w godzinach 9:00 - 18:00, adres:  ul. Okopowa 7, IV piętro, pok. "Porady prawne",
  • w oddziale w Gdyni we wtorek w godzinach 8:00 - 15:00, adres: ul. Witomińska 19, pok. nr 2.9,
  • w oddziale w Wejherowie w czwartek w godzinach 8:00 - 15:00, adres: ul. I Brygady Pancernej Wojska Polskiego 10, pok. nr 3,
  • w oddziale w Starogardzie Gdańskim we wtorek i czwartek w godzinach 8:00 – 15:00, adres: ul. Sikorskiego 18, pok. nr 1,
  • w oddziale w Słupsku we wtorek i czwartek w godz. 8:00 – 15:00, adres: ul. 11 Listopada 2, pok. nr 200 i 201.

Działania kontrolne Okręgowego Inspektoratu Pracy w Gdańsku w regionach turystycznych 
W 2023 roku do Okręgowego Inspektoratu Pracy w Gdańsku wpłynęło 25 skarg związanych z pracami sezonowymi w wakacje. Dostrzegając wagę problemu od kilku lat inspektorzy pracy Okręgowego Inspektoratu Pracy w Gdańsku planują i wykonują kontrole mające na celu poprawę przestrzegania przepisów prawa pracy, w tym bezpieczeństwa i higieny pracy oraz legalności zatrudnienia w podmiotach prowadzących działalność handlowo-usługową w regionach turystycznych - poinformował Paweł Grabowski zastępca okręgowego inspektora pracy ds. nadzoru i kontroli, rzecznik prasowy OIP Gdańsk. W 2023 roku inspektorzy pracy przeprowadzili w miejscowościach nadmorskich kontrole w 108 podmiotach gospodarczych, zatrudniających ogółem 1825 osób, w tym 584 osoby świadczące pracę na podstawie umów cywilnoprawnych oraz 4 podmioty samozatrudniające się. W tym roku kontrole również są prowadzone.

Wspólnymi siłami możemy stworzyć bezpieczne i sprzyjające warunki pracy dla młodego pokolenia. Mieszkańcy Pomorza - zgłaszajcie wszelkie nieprawidłowości związane z zatrudnieniem dzieci i młodzieży do odpowiednich instytucji. Działajmy razem na rzecz bezpiecznej, zdrowej i praworządnej przyszłości naszych dzieci - pokreślił Mariusz Pokrzywinski okręgowy inspektor pracy.

 

Zobacz magazyn Inspektor Pracy

Zobacz również

Szukaj

Logo PIP

Menu