Jak złożyć skargę?
Twój pracodawca naruszył przepisy prawa pracy? Jako pracownik masz prawo do dochodzenia swoich praw przed sądem pracy. Możesz również złożyć skargę do Państwowej Inspekcj ...
Przejdź na stronę Państwowej Inspekcji PracyJak zgłosić wypadek
Twój pracodawca naruszył przepisy prawa pracy? Jako pracownik masz prawo do dochodzenia swoich praw przed sądem pracy. Możesz również złożyć skargę do Państwowej Inspekcj ...
Zgłaszanie wypadków dla województwa pomorskiego w godzinach od 7.00 do 15.00: tel: 797 566 679lub pod numerem telefonu odpowiedniego oddziału:Gdynia tel. 500 781 ...
Obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej
z dnia 23 czerwca 2022 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy
Program edukacyjny Państwowej Inspekcji Pracy „Kultura bezpieczeństwa” jest obecny w szkołach od 18 lat, a nauczyciele realizujący program z zaangażowaniem wprowadzają treści związane z prawną ochroną pracy, w tym bezpieczeństwem pracy na lekcje, dzięki czemu młodzież zyskuje praktyczne umiejętności potrzebne w przyszłej karierze zawodowej.
Podstawą do wydania nauczycielom świadectwa uczestnictwa w programie „Kultura bezpieczeństwa” jest przeprowadzenie z uczniami przynajmniej 2 lekcji z zakresu prawa pracy lub bhp, sporządzenie SPRAWOZDANIA Z REALIZACJI PROGRAMU EDUKACYJNEGO i przekazanie do Okręgowego Inspektoratu Pracy w Gdańsku.
W dniu 17 grudnia 2024 r. odbyło się szkolenie online dla nauczycieli zainteresowanych przystąpieniem do kolejnej edycji programu w roku szkolnym 2024/2025.
W pierwszej części szkolenia koordynator projektu przedstawiła nauczycielom zasady realizacji programu oraz przekazała szczegóły dotyczące organizacji konkursu skierowanego do uczniów szkół średnich pt. „Poznaj swoje prawa w pracy.”
Drugą część szkolenia wypełnił wykład specjalisty z Sekcji Prawnej OIP Gdańsk na temat ochrony pracy młodocianych.
13 grudnia 2024 r. odbyła się coroczna gala podsumowująca programy prewencyjne „Zdobądź dyplom Państwowej Inspekcji Pracy” oraz „Efektywne zarządzanie ryzykiem zawodowym”, prowadzone przez Okręgowy Inspektorat Pracy w Gdańsku. Tegoroczne edycje wyłoniły łącznie 61 laureatów, którzy otrzymali pamiątkowe dyplomy bądź zaświadczenia.
Program prewencyjny „Zdobądź dyplom Państwowej Inspekcji Pracy” ma na celu poprawę przestrzegania przepisów prawa pracy oraz ograniczenie zagrożeń wypadkowych w małych zakładach pracy zatrudniających do 20 pracowników. Uzyskanie dyplomu w tym programie oznacza, że uhonorowany zakład przestrzega przepisów prawa pracy oraz bezpieczeństwa i higieny pracy. W tegorocznej edycji wyłoniono 33 pracodawców, którzy otrzymali wspomniane wyróżnienie.
Celem programu „Efektywne zarządzanie ryzykiem zawodowym” jest edukacja pracodawców w zakresie ryzyka zawodowego, bezpieczeństwa w pracy i prewencji wypadkowej. Pracodawcy, którzy spełnili wymagania i ukończyli program, otrzymali zaświadczenia to potwierdzające, w roku 2024 uhonorowano nimi 28 pracodawców. Na uznanie zasługuje fakt, że każdy z nich, przyczynił się tym samym do zwiększenia bezpieczeństwa w pracy.
W trakcie uroczystości swoje przemówienia wygłosili Okręgowy Inspektor Pracy Piotr Prokopowicz oraz Zastępca Okręgowego Inspektora Pracy Paweł Grabowski, który poruszył temat bezpieczeństwa pracowników, wypadków przy pracy i oceny ryzyka zawodowego.
Po rozdaniu nagród wykonano pamiątkowe zdjęcia. Wszystkim laureatom programów dziękujemy i jeszcze raz serdecznie gratulujemy.
W siedzibie Okręgowego Inspektoratu Pracy w Gdańsku 18 grudnia 2024 r. odbyło się posiedzenie Rady ds. Bezpieczeństwa Pracy w Budownictwie.
Do podstawowych zadań Rady należy inicjowanie przedsięwzięć w sprawach ochrony pracy w budownictwie oraz organizowanie współpracy zainteresowanych urzędów, instytucji i organizacji, w tym inicjowanie działań mających na celu podnoszenie kwalifikacji osób odpowiedzialnych za stan warunków pracy w budownictwie.
W skład Rady wchodzą przedstawiciele: Urzędu Dozoru Technicznego, organizacji pracodawców, Pomorskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa, Politechniki Gdańskiej, związków zawodowych, Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pracowników Służby BHP Oddział w Gdańsku oraz inspektorzy pracy z OIP w Gdańsku.
Posiedzenie otworzył Przewodniczący Rady Paweł Grabowski Zastępca Okręgowego Inspektora Pracy, a gości przywitał Piotr Prokopowicz p.o. Okręgowego Inspektora Pracy.
Następnie inspektor pracy będący koordynatorem tematów kontrolnych w sektorze budownictwa zapoznał uczestników spotkania z materiałem podsumowującym akcję Państwowej Inspekcji Pracy pod nazwą „Kontrole na małych budowach”, którą przeprowadzono w czerwcu i wrześniu bieżącego roku. W związku z tą akcją inspektorzy pracy OIP Gdańsk przeprowadzili 151 kontroli w 144 podmiotach.
Poziom bezpieczeństwa pracy na małych budowach jest niewystarczający i znacząco odstaje od akceptowalnego poziomu obserwowanego na większości dużych budów. Przyczyn tego stanu rzeczy jest kilka. Przede wszystkim, w podmiotach wykonujących roboty budowlane na małych inwestycjach pracodawcy często borykają się z problemami ekonomicznymi. Realizując prace koncentrują się wyłącznie na problemach związanych z realizacją zadania. Lekceważą przy tym obowiązujące przepisy bezpieczeństwa pracy. To główny wniosek z czynności kontrolnych na „małych placach budów”, które przeprowadzili inspektorzy pracy OIP Gdańsk.
Dominującą nieprawidłowością, występującą na wielu kontrolowanych rusztowaniach, był brak balustrad ochronnych zabezpieczających przed upadkiem z wysokości lub nieprawidłowe ich wykonane. Ponadto, zatrudnieni na kontrolowanych budowach często wykonywali prace bez wymaganych środków ochrony indywidualnej, głównie hełmów ochronnych, a także środków chroniących przed upadkiem z wysokości. Powodem było niewyposażanie w te środki zatrudnionych bądź ich niestosowanie.
W części dyskusyjnej posiedzenia Rady poruszono tematy związane z przestrzeganiem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy na placach budów, eksploatacją urządzeń podlegających dozorowi technicznemu, a także coraz mniejszą liczbą pracowników na rynku pracy w sektorze budowlanym i związane z tym trudności, w szczególności dotyczące pracy cudzoziemców. Uczestnicy spotkania zwrócili również uwagę na problem kształcenia w budownictwie na poziomie podstawowym i konieczność szybkiej reakcji w celu znalezienia sposobu odpowiedniej promocji zawodów budowlanych, by zapewnić na przyszłość wykwalifikowaną kadrę dla tego sektora.
ul. Witomińska 19, 81-311 Gdynia
Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek w godzinach 7.30-15.30
tel.: 500 781 352
email: gdynia@gdansk.pip.gov.pl
Misja Państwowej Inspekcji Pracy
Misją Państwowej Inspekcji Pracy jest skuteczne egzekwowanie przepisów prawa pracy, w tym bezpieczeństwa i higieny pracy, poprzez efektywne i ukierunkowane kontrole oraz działania prewencyjne, zmierzające do ograniczenia zagrożeń wypadkowych oraz poszanowania prawa pracy.
Zadania Państwowej Inspekcji Pracy wynikają z wielu aktów normatywnych. Najważniejsze zadania określa jednak art. 10 ustawy z dnia 13 kwietnia 2007 r. o Państwowej Inspekcji Pracy. Do jej podstawowych zadań należy:
Działalność Państwowej Inspekcji Pracy nie ogranicza się jednak wyłącznie do kontroli przestrzegania przepisów prawa pracy i legalności zatrudnienia. Istotną część działalności stanowi prewencja, promocja i edukacja mająca na celu wsparcie procesu kształtowania kultury bezpieczeństwa i tworzenia zdrowych, bezpiecznych warunków pracy w polskich przedsiębiorstwach oraz zwiększenie efektywności działalności kontrolno-nadzorczej prowadzonej przez urząd.
Do najważniejszych inicjatyw prewencyjno-promocyjnych należą:
Działania te, choć różnią się swoim charakterem, czasem realizacji i grupami adresatów, mają jeden cel. Pracodawcom dają możliwość uzyskania wsparcia merytorycznego podczas realizacji obowiązków z zakresu tworzenia bezpiecznych warunków pracy, a pracownikom dostarczają niezbędnej wiedzy z obszaru ochrony pracy.
Zgodnie z ustawą z dnia 13 kwietnia 2007 r. o Państwowej Inspekcji Pracy kontroli inspekcji pracy podlegają pracodawcy, a w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy oraz legalności zatrudnienia także niebędący pracodawcami przedsiębiorcy i inne jednostki organizacyjne, na rzecz których jest świadczona praca przez osoby fizyczne, w tym przez osoby wykonujące na własny rachunek działalność gospodarczą, bez względu na podstawę świadczenia tej pracy. Kontroli Państwowej Inspekcji Pracy podlegają również:
W celu realizacji zadań organy Państwowej Inspekcji Pracy zostały wyposażone w uprawnienie przeprowadzania czynności kontrolnych wobec podmiotów, na rzecz których jest wykonywana praca przez osoby fizyczne, bez względu na podstawę świadczenia tej pracy, oraz do stosowania środków prawnych w przypadku stwierdzenia naruszenia przepisów prawa pracy lub przepisów dotyczących legalności zatrudnienia, w szczególności:
Ponadto Główny Inspektor Pracy jest uprawniony do nadawania i cofania uprawnień rzeczoznawcy do spraw bezpieczeństwa i higieny pracy.
§ 1.
Państwowa Inspekcja Pracy jest organem nadzoru i kontroli przestrzegania prawa pracy, w szczególności przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, a także przepisów dotyczących legalności zatrudnienia i innej pracy zarobkowej.
§ 2.
§ 3.
§ 4.
§ 5.
§ 6.
Główny Inspektor Pracy może tworzyć i znosić komisje, rady i zespoły, jako organy opiniodawczo-doradcze o charakterze stałym lub doraźnym, określając cel ich powołania, nazwę, skład osobowy, zakres zadań i tryb działania, w tym sposób finansowania ich działalności.
§ 7. (uchylony)
§ 8.
Główny Inspektor Pracy wydaje Biuletyn Urzędowy Państwowej Inspekcji Pracy.
Powyższe Zarządzenie Marszałka z dnia 27 sierpnia 2007 r. zostało zmienione przez:
ul. 11 Listopada 2, 76-200 Słupsk
Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek w godzinach 7.30-15.30
tel.: 59 84 56 061, 59 84 56 062, 59 84 56 063
email: slupsk@gdansk.pip.gov.pl
Zastępca Okręgowego Inspektora Pracy w Gdańsku ds. nadzoru
58 34 00 910
W dniu 27 marca 2024 roku w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego odbyło się kolejne spotkanie partnerów Pomorskiej Platformy Współpracy. Koordynatorem tej inicjatywy jest Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku, działający w imieniu Samorządu Województwa Pomorskiego, a jej celem jest wypracowanie modeli współdziałania i rozwój standardów usług kierowanych do cudzoziemców podejmujących pracę na Pomorzu oraz pomorskich pracodawców otwartych na zatrudnianie pracowników z zagranicy.
W ramach spotkania dyskutowano na temat doświadczeń zwiększających dostępność do usług legalizujących pobyt i pracę cudzoziemców, wyników kontroli, podejmowanych inicjatyw, interwencji i usług na rzecz pracowników cudzoziemskich i pracodawców. Chęć podzielenia się swoimi spostrzeżeniami wyrazili Partnerzy PPW: Pomorski Urząd Wojewódzki w Gdańsku, Gdański Urząd Pracy, Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek, Agencja Zatrudnienia Progres, a także Okręgowy Inspektorat Pracy w Gdańsku. Zastępca Okręgowego Inspektora Pracy Patrycja Potocka–Szmoń omówiła temat zatrudniania cudzoziemców w kontekście doświadczeń kontrolnych w 2023 roku oraz przedstawiła działania prewencyjno-promocyjne Okręgowego Inspektoratu Pracy w Gdańsku na rzecz obywateli Ukrainy.
13 grudnia 2024 r. Piotr Prokopowicz p.o. Okręgowego Inspektora Pracy oraz Paweł Grabowski Zastępca Okręgowego Inspektora Pracy uczestniczyli w spotkaniu z Zarządem i Członkami Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pracowników Służby Bezpieczeństwa i Higieny Pracy Oddział w Gdańsku. Spotkanie było doskonałą okazją do podsumowania wspólnych przedsięwzięć mijającego roku i wytyczenia kierunków dalszych działań na rzecz bezpieczeństwa pracy. Za wieloletnią współpracę oraz zaangażowanie w inicjowanie i rozwijanie różnych form popularyzacji bezpieczeństwa i higieny pracy wśród służby bhp Okręgowy Inspektorat Pracy w Gdańsku otrzymał podziękowania od Prezesa Zarządu Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pracowników Służby BHP Oddział w Gdańsku Michała Chłopeckiego.
ul. Sikorskiego 18, 83-200 Starogard Gdański
Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek w godzinach 7.30-15.30
tel.: 58 562 50 08
fax: 58 562 50 09
email: starogard@gdansk.pip.gov.pl
tel.: (58) 520-18-22 i 23
email: kancelaria@gdansk.pip.gov.pl
Adres elektronicznej skrzynki podawczej e-puap: /OIPGD/skrytkaESP
Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek w godzinach 7:30 - 15:30
Zastępca Okręgowego Inspektora Pracy w Gdańsku ds. prawno-organizacyjnych
58 34 00 910
Dnia 16 lutego 2024 roku inspektor pracy Zbigniew Plichta poprowadził wykład na temat przepisów oraz wymogów technicznych w zakresie bezpiecznej pracy przy maszynach i urządzeniach technicznych. Uczestnikami spotkania byli członkowie Oddziału Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pracowników Służby BHP w Gdańsku.
Inspektor pracy przekazał informacje w zakresie bezpieczeństwa pracy przy maszynach i urządzeniach technicznych oraz w kwestii spełnienia wymagań zasadniczych i tzw. wymagań „minimalnych”. Szczególną uwagę zwrócił na błędy popełniane przez użytkowników w zakresie eksploatacji maszyn, a także wypadki z nimi związane.
Na zakończenie wykładu inspektor pracy udzielał odpowiedzi na pytania behapowców, które dotyczyły wielu zagadnień związanych przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy przy użytkowaniu maszyn przez pracowników.
W trakcie spotkania przedstawiciele OIP Gdańsk udostępnili materiały – wydawnictwa opracowane i wydane przez Państwową Inspekcję Pracy.
Twój pracodawca naruszył przepisy prawa pracy? Jako pracownik masz prawo do dochodzenia swoich praw przed sądem pracy. Możesz również złożyć skargę do Państwowej Inspekcji Pracy.
12 grudnia 2024 roku w Pomorskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Lubaniu odbył się finał Wojewódzkiej Olimpiady Młodych Producentów Rolnych i Wiedzy o BHP w Rolnictwie.
Podczas finału w Lubaniu 42 młodych rolników zmierzyło się z różnorodnymi pytaniami i zadaniami sprawdzającym. W pierwszej części uczestnicy rozwiązywali test, składający się z 60 pytań z zakresu: produkcji roślinnej, produkcji zwierzęcej, zagadnień dotyczących Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich, odnawialnych źródeł energii, ekologii i ochrony środowiska i BHP. Pytania dotyczyły również ekonomiki i zarządzania gospodarstwem rolnym, systemu ubezpieczeń rolniczych, odnawialnych źródeł energii, przedsiębiorczości, a także Planu Strategicznego Wspólnej Polityki Rolnej i Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie.
Do ścisłego finału zakwalifikowało się 5 uczestników z najwyższą liczbą punktów z testu. W części ustnej finaliści odpowiadali na wylosowane pytania przed komisją konkursową, w skład której wszedł inspektor pracy z Oddziału OIP w Starogardzie Gdańskim.
Ostatecznie laureatem I miejsca został Michał Klaus, który otrzymał nagrody ufundowane m.in. przez Państwową Inspekcję Pracy.
Pozostali laureaci to:
Komisja konkursowa jednogłośnie stwierdziła wysoki poziom wiedzy wśród młodych rolników, który świadczy o ich odpowiedzialnym podejściu do pracy i gotowości do inwestowania w bezpieczeństwo.
tel: 797 566 679
lub pod numerem telefonu odpowiedniego oddziału:
Gdynia tel. 500 781 352
Wejherowo tel. 58 672 13 45
Słupsk tel. 59 84 56 061, 59 84 56 062, 59 84 56 063
Starogard Gdański tel. 58 562 50 08
tel. 692 232 413
tel. 507 486 461
Połączenia dla tel. stacjonarnych, opłata według taryfy operatora osoby dzwoniącej.
Powyższe numery telefonów służą wyłącznie do przyjmowania zgłoszeń o zaistnieniu ciężkich, śmiertelnych i zbiorowych wypadków przy pracy. Numery służą wyłącznie do telefonicznego zgłaszania wypadków, nie są przyjmowane zgłoszenia przekazywane przez wiadomości tekstowe sms ani multimedialne mms.
Pod wskazanymi numerami nie są udzielane porady z zakresu prawa pracy bądź technicznego bezpieczeństwa pracy.
Kodeks pracy
Art. 234. §2. Pracodawca jest obowiązany niezwłocznie zawiadomić właściwego okręgowego inspektora pracy i prokuratora o śmiertelnym, ciężkim lub zbiorowym wypadku przy pracy oraz o każdym innym wypadku, który wywołał wymienione skutki, mającym związek z pracą, jeżeli może być uznany za wypadek przy pracy.
Art. 283. §1. Kto, będąc odpowiedzialnym za stan bezpieczeństwa i higieny pracy albo kierując pracownikami lub innymi osobami fizycznymi, nie przestrzega przepisów lub zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, podlega karze grzywny od 1.000 zł do 30.000 zł.
§2. Tej samej karze podlega, kto:
(...)
6) wbrew obowiązkowi nie zawiadamia właściwego okręgowego inspektora pracy, prokuratora lub innego właściwego organu o śmiertelnym, ciężkim lub zbiorowym wypadku przy pracy oraz o każdym innym wypadku, który wywołał wymienione skutki, mającym związek z pracą, jeżeli może być uznany za wypadek przy pracy, (...),
Kodeks karny
Art. 221. Kto wbrew obowiązkowi nie zawiadamia w terminie właściwego organu o wypadku przy pracy (...), podlega grzywnie do 180 stawek dziennych albo karze ograniczenia wolności.
ul. I Brygady Pancernej Wojska Polskiego 10, 84-200 Wejherowo
Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek w godzinach 7.30-15.30
tel.: 58 672 13 45
fax: 58 672 47 99
email: wejherowo@gdansk.pip.gov.pl
Okręgowy Inspektorat Pracy w Gdańsku zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej strony internetowej zgodnie z przepisami ustawy z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Oświadczenie w sprawie dostępności ma zastosowanie do strony internetowej Okręgowego Inspektoratu Pracy w Gdańsku.
Strona internetowa jest częściowo zgodna z ustawą o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych z powodu niezgodności lub wyłączeń wymienionych poniżej.
Deklarację sporządzono na podstawie samooceny.
Każdy ma prawo:
Żądanie musi zawierać:
Rozpatrzenie zgłoszenia powinno nastąpić niezwłocznie, najpóźniej w ciągu 7 dni. Jeśli w tym terminie zapewnienie dostępności albo zapewnienie dostępu w alternatywnej formie nie jest możliwe, powinno nastąpić najdalej w ciągu 2 miesięcy od daty zgłoszenia.
Na niedotrzymanie tych terminów oraz na odmowę realizacji żądania można złożyć skargę do organu nadzorującego pocztą lub drogą elektroniczną na adres:
Skargę można złożyć również do Rzecznika Praw Obywatelskich.
Gdańsk, ul. Marynarki Polskiej 195 - Siedziba Okręgu
Do budynku prowadzi jedno wejście od ul. Marynarki Polskiej. Bezpośrednio przed drzwiami wejściowymi znajduje się utwardzone dojście. Wejście przystosowane jest do obsługi osób niepełnosprawnych. Do wejścia wiodą dwustopniowe schody oraz podjazd z płyt chodnikowych. Dwuskrzydłowe drzwi przesuwane otwierają się automatycznie. Na wprost wejścia znajduje się recepcja ze stanowiskiem informacyjnym. Przejście do dalszej części budynku jest zabezpieczone bramkami. Przez jedną bramkę można przejechać na wózku. W budynku znajdują się dźwigi osobowe dla osób niepełnosprawnych. Pomieszczenia pracy znajdują się na III i IV piętrze, na które można dostać się klatką schodową (schody proste) lub dźwigiem osobowym. Dla osób na wózkach dostępne są korytarze oraz pomieszczenia na poszczególnych piętrach. Drzwi nie mają progów, a ich szerokość wynosi co najmniej 90 cm. Toaleta dla osób niepełnosprawnych znajduje się w budynku na parterze w pobliżu recepcji.
W budynku nie ma dodatkowych dostosowań takich jak np.: oznaczenia w alfabecie brajla, oznaczenia kontrastowe, druk powiększony dla osób niewidomych i słabowidzących lub pętle indukcyjne. Na teren budynku można wejść z psem asystującym oraz psem przewodnikiem. W budynku nie ma tłumacza języka migowego, ani możliwości skorzystania z usługi tłumacza on-line. Konieczność kontaktu z udziałem tłumacza języka migowego należy zgłosić minimum na 3 dni przed planowaną wizytą. Zgłoszenia takiego należy dokonać pisemnie na adres: Okręgowy Inspektorat Pracy ul. Marynarki Polskiej 195, 80-868 Gdańsk, elektronicznie na adres kancelaria@gdansk.pip.gov.pl lub telefonicznie na nr 58 5201822, 58 5201823.
W pobliżu budynku znajdują się ogólnodostępne miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych, jedno miejsce parkingowe dla osób niepełnosprawnych znajduje się w hali garażowej na parterze budynku. Aby wjechać należy zadzwonić pod numer, który jest umieszczony pod czytnikiem, po prawej stronie od bramy.
Gdynia, ul. Witomińska 19 - Oddział Gdynia
Do budynku prowadzi wejście od ul. Witomińskiej. Do wejścia prowadzą schody proste 7 stopniowe z poręczami. Istnieje możliwość wejścia do budynku przy użyciu schodołazu. Przed schodami zewnętrznymi znajduje się dzwonek, za pomocą którego osoba niepełnosprawna poruszająca się na wózku informuje o chęci wejścia do budynku. Drzwi wejściowe wyposażone są w klamkę. Pomieszczenia pracy znajdują się na parterze i I piętrze, na które to można się dostać schodami. Od wejścia do budynku na parter prowadzą schody proste 4 stopniowe z poręczą. Osobom poruszającym się na wózku zapewniono dostęp na parter przy pomocy schodołazu. W budynku na parterze w korytarzu ogólnie użytkowanym znajduje się toaleta dla osób niepełnosprawnych
W budynku nie ma dodatkowych dostosowań takich jak np.: oznaczenia w alfabecie Braille'a, oznaczenia kontrastowe, druk powiększony dla osób niewidomych i słabowidzących lub pętle indukcyjne. Na teren budynku można wejść z psem asystującym oraz psem przewodnikiem. W budynku nie ma tłumacza języka migowego, ani możliwości skorzystania z usługi tłumacza on-line. Konieczność kontaktu z udziałem tłumacza języka migowego należy zgłosić minimum na 3 dni przed planowaną wizytą. Zgłoszenia takiego należy dokonać pisemnie na adres: Okręgowy Inspektorat Pracy ul. Marynarki Polskiej 195, 80-868 Gdańsk, elektronicznie na adres kancelaria@gdansk.pip.gov.pl lub telefonicznie na nr 58 5201822, 58 5201823.
Przy budynku nie ma miejsc parkingowych dla osób niepełnosprawnych.
Starogard Gdański, ul. Sikorskiego 18 - Oddział Starogard Gdański
Do budynku prowadzi wejście od ul. Sikorskiego. Za drzwiami wejściowymi do budynku znajdują się schody proste 6 stopniowe z poręczami prowadzące na parter. Istnieje możliwość wejścia na parter budynku przy użyciu schodołazu. Przed schodami wewnętrznymi znajduje się dzwonek, za pomocą którego osoba poruszająca się na wózku informuje o chęci wejścia do budynku. Drzwi wejściowe wyposażone są w klamkę. Pomieszczenia pracy znajdują się na parterze i I piętrze, na które to można dostać się klatką schodową (schody proste dwubiegowe). Osobom poruszającym się na wózku zapewniono dostęp przy pomocy schodołazu.
W budynku nie ma dodatkowych dostosowań takich jak np.: oznaczenia w alfabecie Braille'a, oznaczenia kontrastowe, druk powiększony dla osób niewidomych i słabowidzących lub pętle indukcyjne. Nie ma toalety dla niepełnosprawnych. Na teren budynku można wejść z psem asystującym oraz psem przewodnikiem. W budynku nie ma tłumacza języka migowego, ani możliwości skorzystania z usługi tłumacza on-line. Konieczność kontaktu z udziałem tłumacza języka migowego należy zgłosić minimum na 3 dni przed planowaną wizytą. Zgłoszenia takiego należy dokonać pisemnie na adres: Okręgowy Inspektorat Pracy ul. Marynarki Polskiej 195, 80-868 Gdańsk, elektronicznie na adres kancelaria@gdansk.pip.gov.pl lub telefonicznie na nr 58 5201822, 58 5201823.
Przy budynku znajduje się jedno ogólnodostępne miejsce parkingowe dla osób niepełnosprawnych.
Wejherowo, ul. I Brygady Pancernej WP 10 Oddział Wejherowo
Do budynku prowadzi jedno wejście od ul. I Brygady Pancernej WP 10. Wejście jest usytuowane na poziomie zero i przystosowane jest do obsługi osób niepełnosprawnych. Drzwi wejściowe wyposażone są w uchwyt do otwierania. W budynku znajduje się dźwig osobowy. Pomieszczenia pracy znajdują się na II piętrze, na które można dostać się klatką schodową (schody proste) lub dźwigiem osobowym. Dla osób na wózkach dostępne są korytarze oraz pomieszczenia na piętrze II. W budynku na parterze w korytarzu ogólnie użytkowanym znajduje się toaleta dla osób niepełnosprawnych.
Przed wejściem do dźwigu oraz wewnątrz dźwigu znajdują się oznaczenia w alfabecie Braille'a. W pozostałych pomieszczeniach budynku nie ma dodatkowych dostosowań takich jak np.: oznaczenia w alfabecie Braille'a, oznaczenia kontrastowe, druk powiększony dla osób niewidomych i słabowidzących lub pętle indukcyjne. Na teren budynku można wejść z psem asystującym oraz psem przewodnikiem. W budynku nie ma tłumacza języka migowego, ani możliwości skorzystania z usługi tłumacza on-line. Konieczność kontaktu z udziałem tłumacza języka migowego należy zgłosić minimum na 3 dni przed planowaną wizytą. Zgłoszenia takiego należy dokonać pisemnie na adres: Okręgowy Inspektorat Pracy ul. Marynarki Polskiej 195, 80-868 Gdańsk, elektronicznie na adres kancelaria@gdansk.pip.gov.pl lub telefonicznie na nr 58 5201822, 58 5201823.
Przed wejściem do budynku znajdują się ogólnodostępne dwa miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych.
Słupsk, ul. 11 Listopada 2 - Oddział Słupsk
Do budynku prowadzi wejście od ul. 11 Listopada. Wejście usytuowane jest na poziomie zero. Drzwi wejściowe wyposażone są w klamkę. Pomieszczenia pracy znajdują się na II piętrze i można się dostać do nich klatką schodową (schody proste dwubiegowe).
W budynku nie ma dodatkowych dostosowań takich jak np.: oznaczenia w alfabecie Braille'a, oznaczenia kontrastowe, druk powiększony dla osób niewidomych i słabowidzących lub pętle indukcyjne. Nie ma toalety dla niepełnosprawnych. Na teren budynku można wejść z psem asystującym oraz psem przewodnikiem. W budynku nie ma tłumacza języka migowego, ani możliwości skorzystania z usługi tłumacza on-line. Konieczność kontaktu z udziałem tłumacza języka migowego należy zgłosić minimum na 3 dni przed planowaną wizytą. Zgłoszenia takiego należy dokonać pisemnie na adres: Okręgowy Inspektorat Pracy ul. Marynarki Polskiej 195, 80-868 Gdańsk, elektronicznie na adres kancelaria@gdansk.pip.gov.pl lub telefonicznie na nr 58 5201822, 58 5201823.
Przy budynku znajdują się ogólnodostępne miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych.
Okręgowy Inspektor Pracy Piotr Prokopowicz i Pomorska Wojewódzka Inspektor Ochrony Środowiska Karolina Bogdewicz 4 grudnia 2024 r. podpisali porozumienie o współpracy Okręgowego Inspektoratu Pracy w Gdańsku z Wojewódzkim Inspektoratem Ochrony Środowiska.
Współpraca ma mieć przede wszystkim charakter szkoleniowo-informacyjny, przewiduje inicjatywy szkoleniowe w zakresie prawa pracy i przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, organizację spotkań specjalistów Okręgowego Inspektoratu Pracy w Gdańsku i Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Gdańsku oraz wymiany informacji o naruszeniach prawa pozyskanych w toku realizowanych zadań ustawowych stron porozumienia. Uwzględniono również pomoc w zakresie prowadzenia czynności kontrolnych, doraźną pomoc merytoryczną, a także wspólne działania mające na celu identyfikację problemów związanych z egzekwowaniem przepisów prawa.
Ponadto, strony porozumienia zadeklarowały wzajemną pomoc organizacyjno-techniczną we wszystkich działaniach służących realizacji niniejszego porozumienia m.in. wymianę materiałów o charakterze edukacyjno-poznawczym, interpretacji przepisów oraz wiedzy mającej znaczenie dla efektów wspólnie podejmowanych działań, czy zapewnienia jednolitego stosowania obowiązującego prawodawstwa. Wspólnie organizowane będą także akcje o charakterze medialnym, promocyjnym lub edukacyjnym, podnoszącym wiedzę społeczeństwa w zakresie zagrożeń występujących w obszarze działania obu instytucji, jak również w kampaniach informacyjnych i projektach przez nie inicjowanych.
Porozumienie wchodzi w życie z dniem podpisania i zawarte jest na czas nieokreślony. Wierzymy, że wzajemne wsparcie merytoryczne oraz współpraca obu instytucji przyniesie wiele korzyści i ułatwi pracę obu stronom.
Okręgowy Inspektorat Pracy w Gdańsku zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej strony internetowej zgodnie z przepisami ustawy z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Oświadczenie w sprawie dostępności ma zastosowanie do strony internetowej Okręgowego Inspektoratu Pracy w Gdańsku.
Strona internetowa jest częściowo zgodna z ustawą o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych z powodu niezgodności lub wyłączeń wymienionych poniżej.
Deklarację sporządzono na podstawie samooceny.
Każdy ma prawo:
Żądanie musi zawierać:
Rozpatrzenie zgłoszenia powinno nastąpić niezwłocznie, najpóźniej w ciągu 7 dni. Jeśli w tym terminie zapewnienie dostępności albo zapewnienie dostępu w alternatywnej formie nie jest możliwe, powinno nastąpić najdalej w ciągu 2 miesięcy od daty zgłoszenia.
Na niedotrzymanie tych terminów oraz na odmowę realizacji żądania można złożyć skargę do organu nadzorującego pocztą lub drogą elektroniczną na adres:
Skargę można złożyć również do Rzecznika Praw Obywatelskich.
Gdańsk, ul. Okopowa 7 - Siedziba Okręgu
Do budynku prowadzą dwa wejścia od ul. Bogusławskiego i ul. Okopowej. Oba wejścia przystosowane są do obsługi osób niepełnosprawnych. Bezpośrednio przed drzwiami wejściowymi znajduje się utwardzone dojście. Wejście od strony ul. Bogusławskiego jest usytuowane na poziomie zero. Do wejścia od ul. Okopowej prowadzi pochylnia z kostki brukowej z poręczami. Drzwi wejściowe wyposażone są w uchwyt do otwierania. W budynku znajdują się dźwigi osobowe oraz pochylnie dla osób niepełnosprawnych. Pomieszczenia pracy znajdują się na I, II i III piętrze, na które można dostać się klatką schodową (schody proste) lub dźwigiem osobowym. Dla osób na wózkach dostępne są korytarze oraz pomieszczenia na poszczególnych piętrach. W budynku na drugim piętrze w korytarzu ogólnie użytkowanym znajduje się toaleta dla osób niepełnosprawnych. W budynku nie ma dodatkowych dostosowań takich jak np.: oznaczenia w alfabecie brajla, oznaczenia kontrastowe, druk powiększony dla osób niewidomych i słabowidzących lub pętle indukcyjne. Na teren budynku można wejść z psem asystującym oraz psem przewodnikiem. W budynku nie ma tłumacza języka migowego, ani możliwości skorzystania z usługi tłumacza on-line. Konieczność kontaktu z udziałem tłumacza języka migowego należy zgłosić minimum na 3 dni przed planowaną wizytą. Zgłoszenia takiego należy dokonać pisemnie na adres Okręgowego Inspektoratu Pracy ul. Okopowa 7, 80-819 Gdańsk, elektronicznie na adres kancelaria@gdansk.pip.gov.pl bądź faksem na nr 58 3400926 lub telefonicznie na nr 58 5201822, 58 5201823.
Przed wejściem do budynku znajdują się ogólnodostępne miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych.
Gdynia, ul. Witomińska 19 - Oddział Gdynia
Do budynku prowadzi wejście od ul. Witomińskiej. Do wejścia prowadzą schody proste 7 stopniowe z poręczami. Istnieje możliwość wejścia do budynku przy użyciu schodołazu. Przed schodami zewnętrznymi znajduje się dzwonek, za pomocą którego osoba niepełnosprawna poruszająca się na wózku informuje o chęci wejścia do budynku. Drzwi wejściowe wyposażone są w klamkę. Pomieszczenia pracy znajdują się na parterze i I piętrze, na które to można się dostać schodami. Od wejścia do budynku na parter prowadzą schody proste 4 stopniowe z poręczą. Osobom poruszającym się na wózku zapewniono dostęp na parter przy pomocy schodołazu. W budynku na parterze w korytarzu ogólnie użytkowanym znajduje się toaleta dla osób niepełnosprawnych.
W budynku nie ma dodatkowych dostosowań takich jak np.: oznaczenia w alfabecie Braille'a, oznaczenia kontrastowe, druk powiększony dla osób niewidomych i słabowidzących lub pętle indukcyjne. Nie ma toalety dla niepełnosprawnych. Na teren budynku można wejść z psem asystującym oraz psem przewodnikiem. W budynku nie ma tłumacza języka migowego, ani możliwości skorzystania z usługi tłumacza on-line. Konieczność kontaktu z udziałem tłumacza języka migowego należy zgłosić minimum na 3 dni przed planowaną wizytą. Zgłoszenia takiego należy dokonać pisemnie na adres Okręgowego Inspektoratu Pracy ul. Okopowa 7, 80-819 Gdańsk, elektronicznie na adres kancelaria@gdansk.pip.gov.pl bądź faksem na nr 58 3400926 lub telefonicznie na nr 58 5201822, 58 5201823.
Przy budynku brak miejsc parkingowych dla osób niepełnosprawnych.
Starogard Gdański, ul. Sikorskiego 18 - Oddział Starogard Gdański
Do budynku prowadzi wejście od ul. Sikorskiego. Za drzwiami wejściowymi do budynku znajdują się schody proste 6 stopniowe z poręczami prowadzące na parter. Istnieje możliwość wejścia na parter budynku przy użyciu schodołazu. Przed schodami wewnętrznymi znajduje się dzwonek, za pomocą którego osoba poruszająca się na wózku informuje o chęci wejścia do budynku. Drzwi wejściowe wyposażone są w klamkę. Pomieszczenia pracy znajdują się na parterze i I piętrze, na które to można dostać się klatką schodową (schody proste dwubiegowe). Osobom poruszającym się na wózku zapewniono dostęp przy pomocy schodołazu.
W budynku nie ma dodatkowych dostosowań takich jak np.: oznaczenia w alfabecie Braille'a, oznaczenia kontrastowe, druk powiększony dla osób niewidomych i słabowidzących lub pętle indukcyjne. Nie ma toalety dla niepełnosprawnych. Na teren budynku można wejść z psem asystującym oraz psem przewodnikiem. W budynku nie ma tłumacza języka migowego, ani możliwości skorzystania z usługi tłumacza on-line. Konieczność kontaktu z udziałem tłumacza języka migowego należy zgłosić minimum na 3 dni przed planowaną wizytą. Zgłoszenia takiego należy dokonać pisemnie na adres Okręgowego Inspektoratu Pracy ul. Okopowa 7, 80-819 Gdańsk, elektronicznie na adres kancelaria@gdansk.pip.gov.pl bądź faksem na nr 58 3400926 lub telefonicznie na nr 58 5201822, 58 5201823.
Przy budynku brak miejsc parkingowych dla osób niepełnosprawnych.
Wejherowo, ul. I Brygady Pancernej WP 10 Oddział Wejherowo
Do budynku prowadzi jedno wejście od ul. I Brygady Pancernej WP 10. Wejście jest usytuowane na poziomie zero i przystosowane jest do obsługi osób niepełnosprawnych. Drzwi wejściowe wyposażone są w uchwyt do otwierania. W budynku znajduje się dźwig osobowy. Pomieszczenia pracy znajdują się na II piętrze, na które można dostać się klatką schodową (schody proste) lub dźwigiem osobowym. Dla osób na wózkach dostępne są korytarze oraz pomieszczenia na piętrze II. W budynku na parterze w korytarzu ogólnie użytkowanym znajduje się toaleta dla osób niepełnosprawnych.
Przed wejściem do dźwigu oraz wewnątrz dźwigu znajdują się oznaczenia w alfabecie Braille'a. W pozostałych pomieszczeniach budynku nie ma dodatkowych dostosowań takich jak np.: oznaczenia w alfabecie Braille'a, oznaczenia kontrastowe, druk powiększony dla osób niewidomych i słabowidzących lub pętle indukcyjne. Na teren budynku można wejść z psem asystującym oraz psem przewodnikiem. W budynku nie ma tłumacza języka migowego, ani możliwości skorzystania z usługi tłumacza on-line. Konieczność kontaktu z udziałem tłumacza języka migowego należy zgłosić minimum na 3 dni przed planowaną wizytą. Zgłoszenia takiego należy dokonać pisemnie na adres Okręgowego Inspektoratu Pracy ul. Okopowa 7, 80-819 Gdańsk, elektronicznie na adres kancelaria@gdansk.pip.gov.pl bądź faksem na nr 58 3400926 lub telefonicznie na nr 58 5201822, 58 5201823.
Przed wejściem do budynku znajdują się ogólnodostępne dwa miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych.
Słupsk, ul. 11 Listopada 2 - Oddział Słupsk
Do budynku prowadzi wejście od ul. 11 Listopada. Wejście usytuowane jest na poziomie zero. Drzwi wejściowe wyposażone są w klamkę. Pomieszczenia pracy znajdują się na II piętrze i można się dostać do nich klatką schodową (schody proste dwubiegowe).
W budynku nie ma dodatkowych dostosowań takich jak np.: oznaczenia w alfabecie Braille'a, oznaczenia kontrastowe, druk powiększony dla osób niewidomych i słabowidzących lub pętle indukcyjne. Nie ma toalety dla niepełnosprawnych. Na teren budynku można wejść z psem asystującym oraz psem przewodnikiem. W budynku nie ma tłumacza języka migowego, ani możliwości skorzystania z usługi tłumacza on-line. Konieczność kontaktu z udziałem tłumacza języka migowego należy zgłosić minimum na 3 dni przed planowaną wizytą. Zgłoszenia takiego należy dokonać pisemnie na adres Okręgowego Inspektoratu Pracy ul. Okopowa 7, 80-819 Gdańsk, elektronicznie na adres kancelaria@gdansk.pip.gov.pl bądź faksem na nr 58 3400926 lub telefonicznie na nr 58 5201822, 58 5201823.
Przy budynku znajdują sie ogólnodostępne miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych.
Gdynia, ul. Śląska 53 - Sekcja Badań Środowiska Pracy
Do budynku prowadzą 2 wejścia od ul. Śląskiej. Wejście główne usytuowane jest przy ulicy, drugie wejście znajduje się od strony parkingu wewnętrznego. Do wejścia głównego prowadzą schody proste 5 stopniowe z poręczami, a do wejścia od wewnętrznego parkingu prowadzi pochylnia murowana z poręczami. Drzwi wejściowe wyposażone są w uchwyt do otwierania. Pomieszczenia pracy znajdują się na I piętrze i można się do nich dostać dźwigiem osobowym lub klatką schodową (schody proste dwubiegowe).
W budynku nie ma dodatkowych dostosowań takich jak np.: oznaczenia w alfabecie Braille'a, oznaczenia kontrastowe, druk powiększony dla osób niewidomych i słabowidzących lub pętle indukcyjne. Nie ma toalety dla niepełnosprawnych. Na teren budynku można wejść z psem asystującym oraz psem przewodnikiem. W budynku nie ma tłumacza języka migowego, ani możliwości skorzystania z usługi tłumacza on-line. Konieczność kontaktu z udziałem tłumacza języka migowego należy zgłosić minimum na 3 dni przed planowaną wizytą. Zgłoszenia takiego należy dokonać pisemnie na adres Okręgowego Inspektoratu Pracy ul. Okopowa 7, 80-819 Gdańsk, elektronicznie na adres kancelaria@gdansk.pip.gov.pl bądź faksem na nr 58 3400926 lub telefonicznie na nr 58 5201822, 58 5201823.
Przy budynku znajdują sie ogólnodostępne miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych.
22 listopada 2024 roku w Ratuszu Głównego Miasta w Gdańsku, odbyła się uroczysta gala podsumowująca konkursy „Pracodawca - organizator pracy bezpiecznej”, „Buduj bezpiecznie”, „Najaktywniejszy społeczny inspektor pracy”, a także „Najaktywniejszy pracownik służby BHP”, prowadzone przez Okręgowy Inspektorat Pracy w Gdańsku. Laureaci otrzymali pamiątkowe statuetki wraz z dyplomami, a zdobywcy pierwszych miejsc wygłosili kilka słów inspirujących konkurentów, jak również organizatorów.
Tegoroczna edycja konkursu „Pracodawca - organizator pracy bezpiecznej” została rozstrzygnięta w dwóch kategoriach, od 50 do 249 pracowników oraz powyżej 249 pracowników. Pozytywną ocenę uzyskały zakłady, w których w okresie ostatnich 3 lat nie odnotowano śmiertelnych, ciężkich i zbiorowych wypadków przy pracy. Pierwsze miejsca zajęli w nim odpowiednio International Paper Cellulose Fibers (Poland) Sp. z o.o. w Gdańsku oraz Uniwersytet Gdański. Drugie miejsce w kategorii od 50 do 249 pracowników przyznano Vicon Group Poland Sp. z o.o. w Słupsku, a w kategorii powyżej 249 pracowników - MOWI POLAND S.A. w Duninowie. Trzecie miejsce natomiast zajęli Talex Sp. z o.o. w Borzytuchomiu (kat. od 50 do 249 pracowników) i Seko S.A. w Chojnicach (kat. pow. 249 pracowników).
W konkursie, ,,Buduj bezpiecznie” mogli uczestniczyć pracodawcy - wykonawcy robót budowlanych na budowach, na których w trakcie trwania konkursu co najmniej zamknięto etap stanu surowego. Wypadek ciężki, zbiorowy lub śmiertelny eliminował uczestnika z udziału
w konkursie. Miejsce pierwsze w obecnym roku zajęło Promonte Budownictwo Sp. z o.o. za budowę zespołu dwóch budynków A i B o funkcji usługowej wraz z zagospodarowaniem terenu przy ul. Nowomiejskiej w Gdańsku. Drugie miejsce przyznano firmie BUDEX Jacek Kowalik za budowę budynku wielorodzinnego SOHO 2 w Słupsku, natomiast trzecie - NDI S.A. za budowę morskiego terminala przeładunkowego produktów ropopochodnych na Martwej Wiśle wraz z instalacjami technologicznymi przy ul. Sztutowskiej w Gdańsku. Poza podium wyróżniono także firmę INPRO S.A. za budowę zespołu budynków mieszkalno-usługowych wraz z infrastrukturą – Osiedle ATUT w Rotmance.
Wygrana w konkursie „Najaktywniejszy społeczny inspektor pracy” przypadła w tym roku Wydziałowemu Społecznemu Inspektorowi Pracy, Panu Krzysztofowi Kozłowskiemu reprezentującemu MM Kwidzyn. W autorskim konkursie Okręgowego Inspektoratu Pracy w Gdańsku pod tytułem „Najaktywniejszy pracownik służby BHP”, pierwsze miejsce zajął Pan Tomasz Klawikowski, Główny Specjalista Kierownik Biura Bezpieczeństwa Pracy i Ochrony Zdrowia Uniwersytetu Gdańskiego. Drugie miejsce zajął Pan Marek Bieliński Główny Specjalista ds. BHP i p.poż z Muzeum Zamkowego w Malborku. Z kolei trzecie zajęła Pani Aleksandra Bonk, Koordynator Zespołu BHP i p.poż z Okręgowego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. w Gdyni.
W trakcie uroczystości przemowy wygłosili Pan Mariusz Pokrzywinski Okręgowy Inspektor Pracy, Zastępca Dyrektora Zarządzającego ,,Pracodawców Pomorza” Pan Michał Maksymiuk, Pan Paweł Grabowski Zastępca Okręgowego Inspektora Pracy, Przewodniczący Rady Województwa Pomorskiego OPZZ Pan Adam Liszczewski, a także Prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pracowników Służby BHP Oddział w Gdańsku Pan Michał Chłopecki.
Po rozdaniu nagród wykonano pamiątkowe zdjęcia. Wszystkim uczestnikom konkursów dziękujemy, a laureatom jeszcze raz serdecznie gratulujemy.
Okręgowy Inspektorat Pracy w Gdańsku
Bezpłatne porady prawne z zakresu prawa pracy udzielane są osobiście:
* Pouczenie: Zgodnie z art. 63 § 2 Ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego, podanie powinno zawierać co najmniej wskazanie osoby, od której pochodzi, jej adres i żądanie oraz czynić zadość innym wymaganiom ustalonym w przepisach szczególnych.
Oznacza to, że treść kierowanej do Państwowej Inspekcji Pracy korespondencji powinna zawierać co najmniej wskazanie:
1) osoby, od której pochodzi (jej imienia i nazwiska),
2) adresu (kodu pocztowego, miejscowości, ulicy, nr domu i mieszkania) tej osoby,
3) przedmiotu sprawy, której dotyczy.
Brak powyższych danych spowoduje pozostawienie sprawy bez rozpoznania.
Pisma anonimowe nie będą rozpatrywane.
Bezpłatne porady prawne z zakresu prawa pracy udzielane są telefonicznie przez Okręgowy Inspektorat Pracy w Łodzi. Wszystkie informacje dostępne na stronie internetowej
https://lodz.pip.gov.pl/kontakt/uzyskaj-porade
Bezpłatne telefoniczne porady z zakresu prawa pracy udzielane są również przez Główny Inspektorat Wszystkie informacje dostępne na stronie internetowej:
https://www.pip.gov.pl/kontakt/uzyskaj-porade
W każdą środę w godzinach od 9:00 do 13:00 pod numerem telefonu 786 911 618 inspektor pracy Okręgowego Inspektoratu Pracy w Gdańsku udziela porad prawnych dedykowanych podmiotom zatrudniającym cudzoziemców.
UWAGA ZMIANA: od 01.06.2024 r. porady prawne będą udzielane w każdy poniedziałek w godzinach 9:00 - 11:00 - numer telefonu bez zmian.
Informujemy, że porady z zakresu legalności zatrudnienia obywateli Ukrainy na terytorium RP
w języku ukraińskim udzielane są:
Повідомляємо, що консультації щодо законності працевлаштування громадян України на території Республіки Польща українською мовою надаються:
Okręgowy Inspektorat Pracy w Gdańsku zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej strony internetowej zgodnie z przepisami ustawy z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Oświadczenie w sprawie dostępności ma zastosowanie do strony internetowej Okręgowego Inspektoratu Pracy w Gdańsku.
Strona internetowa jest częściowo zgodna z ustawą o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych z powodu niezgodności lub wyłączeń wymienionych poniżej.
Deklarację sporządzono na podstawie samooceny.
Każdy ma prawo:
Żądanie musi zawierać:
Rozpatrzenie zgłoszenia powinno nastąpić niezwłocznie, najpóźniej w ciągu 7 dni. Jeśli w tym terminie zapewnienie dostępności albo zapewnienie dostępu w alternatywnej formie nie jest możliwe, powinno nastąpić najdalej w ciągu 2 miesięcy od daty zgłoszenia.
Na niedotrzymanie tych terminów oraz na odmowę realizacji żądania można złożyć skargę do organu nadzorującego pocztą lub drogą elektroniczną na adres:
Skargę można złożyć również do Rzecznika Praw Obywatelskich.
Gdańsk, ul. Marynarki Polskiej 195 - Siedziba Okręgu
Do budynku prowadzi jedno wejście od ul. Marynarki Polskiej. Bezpośrednio przed drzwiami wejściowymi znajduje się utwardzone dojście. Wejście przystosowane jest do obsługi osób niepełnosprawnych. Do wejścia wiodą dwustopniowe schody oraz podjazd z płyt chodnikowych. Dwuskrzydłowe drzwi przesuwane otwierają się automatycznie. Na wprost wejścia znajduje się recepcja ze stanowiskiem informacyjnym. Przejście do dalszej części budynku jest zabezpieczone bramkami. Przez jedną bramkę można przejechać na wózku. W budynku znajdują się dźwigi osobowe dla osób niepełnosprawnych. Pomieszczenia pracy znajdują się na III i IV piętrze, na które można dostać się klatką schodową (schody proste) lub dźwigiem osobowym. Dla osób na wózkach dostępne są korytarze oraz pomieszczenia na poszczególnych piętrach. Drzwi nie mają progów, a ich szerokość wynosi co najmniej 90 cm. Toaleta dla osób niepełnosprawnych znajduje się w budynku na parterze w pobliżu recepcji.
W budynku nie ma dodatkowych dostosowań takich jak np.: oznaczenia w alfabecie brajla, oznaczenia kontrastowe, druk powiększony dla osób niewidomych i słabowidzących lub pętle indukcyjne. Na teren budynku można wejść z psem asystującym oraz psem przewodnikiem. W budynku nie ma tłumacza języka migowego, ani możliwości skorzystania z usługi tłumacza on-line. Konieczność kontaktu z udziałem tłumacza języka migowego należy zgłosić minimum na 3 dni przed planowaną wizytą. Zgłoszenia takiego należy dokonać pisemnie na adres: Okręgowy Inspektorat Pracy ul. Marynarki Polskiej 195, 80-868 Gdańsk, elektronicznie na adres kancelaria@gdansk.pip.gov.pl lub telefonicznie na nr 58 5201822, 58 5201823.
W pobliżu budynku znajdują się ogólnodostępne miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych, jedno miejsce parkingowe dla osób niepełnosprawnych znajduje się w hali garażowej na parterze budynku. Aby wjechać należy zadzwonić pod numer, który jest umieszczony pod czytnikiem, po prawej stronie od bramy.
Gdynia, ul. Witomińska 19 - Oddział Gdynia
Do budynku prowadzi wejście od ul. Witomińskiej. Do wejścia prowadzą schody proste 7 stopniowe z poręczami. Istnieje możliwość wejścia do budynku przy użyciu schodołazu. Przed schodami zewnętrznymi znajduje się dzwonek, za pomocą którego osoba niepełnosprawna poruszająca się na wózku informuje o chęci wejścia do budynku. Drzwi wejściowe wyposażone są w klamkę. Pomieszczenia pracy znajdują się na parterze i I piętrze, na które to można się dostać schodami. Od wejścia do budynku na parter prowadzą schody proste 4 stopniowe z poręczą. Osobom poruszającym się na wózku zapewniono dostęp na parter przy pomocy schodołazu. W budynku na parterze w korytarzu ogólnie użytkowanym znajduje się toaleta dla osób niepełnosprawnych
W budynku nie ma dodatkowych dostosowań takich jak np.: oznaczenia w alfabecie Braille'a, oznaczenia kontrastowe, druk powiększony dla osób niewidomych i słabowidzących lub pętle indukcyjne. Na teren budynku można wejść z psem asystującym oraz psem przewodnikiem. W budynku nie ma tłumacza języka migowego, ani możliwości skorzystania z usługi tłumacza on-line. Konieczność kontaktu z udziałem tłumacza języka migowego należy zgłosić minimum na 3 dni przed planowaną wizytą. Zgłoszenia takiego należy dokonać pisemnie na adres: Okręgowy Inspektorat Pracy ul. Marynarki Polskiej 195, 80-868 Gdańsk, elektronicznie na adres kancelaria@gdansk.pip.gov.pl lub telefonicznie na nr 58 5201822, 58 5201823.
Przy budynku nie ma miejsc parkingowych dla osób niepełnosprawnych.
Starogard Gdański, ul. Sikorskiego 18 - Oddział Starogard Gdański
Do budynku prowadzi wejście od ul. Sikorskiego. Za drzwiami wejściowymi do budynku znajdują się schody proste 6 stopniowe z poręczami prowadzące na parter. Istnieje możliwość wejścia na parter budynku przy użyciu schodołazu. Przed schodami wewnętrznymi znajduje się dzwonek, za pomocą którego osoba poruszająca się na wózku informuje o chęci wejścia do budynku. Drzwi wejściowe wyposażone są w klamkę. Pomieszczenia pracy znajdują się na parterze i I piętrze, na które to można dostać się klatką schodową (schody proste dwubiegowe). Osobom poruszającym się na wózku zapewniono dostęp przy pomocy schodołazu.
W budynku nie ma dodatkowych dostosowań takich jak np.: oznaczenia w alfabecie Braille'a, oznaczenia kontrastowe, druk powiększony dla osób niewidomych i słabowidzących lub pętle indukcyjne. Nie ma toalety dla niepełnosprawnych. Na teren budynku można wejść z psem asystującym oraz psem przewodnikiem. W budynku nie ma tłumacza języka migowego, ani możliwości skorzystania z usługi tłumacza on-line. Konieczność kontaktu z udziałem tłumacza języka migowego należy zgłosić minimum na 3 dni przed planowaną wizytą. Zgłoszenia takiego należy dokonać pisemnie na adres: Okręgowy Inspektorat Pracy ul. Marynarki Polskiej 195, 80-868 Gdańsk, elektronicznie na adres kancelaria@gdansk.pip.gov.pl lub telefonicznie na nr 58 5201822, 58 5201823.
Przy budynku znajduje się jedno ogólnodostępne miejsce parkingowe dla osób niepełnosprawnych.
Wejherowo, ul. I Brygady Pancernej WP 10 Oddział Wejherowo
Do budynku prowadzi jedno wejście od ul. I Brygady Pancernej WP 10. Wejście jest usytuowane na poziomie zero i przystosowane jest do obsługi osób niepełnosprawnych. Drzwi wejściowe wyposażone są w uchwyt do otwierania. W budynku znajduje się dźwig osobowy. Pomieszczenia pracy znajdują się na II piętrze, na które można dostać się klatką schodową (schody proste) lub dźwigiem osobowym. Dla osób na wózkach dostępne są korytarze oraz pomieszczenia na piętrze II. W budynku na parterze w korytarzu ogólnie użytkowanym znajduje się toaleta dla osób niepełnosprawnych.
Przed wejściem do dźwigu oraz wewnątrz dźwigu znajdują się oznaczenia w alfabecie Braille'a. W pozostałych pomieszczeniach budynku nie ma dodatkowych dostosowań takich jak np.: oznaczenia w alfabecie Braille'a, oznaczenia kontrastowe, druk powiększony dla osób niewidomych i słabowidzących lub pętle indukcyjne. Na teren budynku można wejść z psem asystującym oraz psem przewodnikiem. W budynku nie ma tłumacza języka migowego, ani możliwości skorzystania z usługi tłumacza on-line. Konieczność kontaktu z udziałem tłumacza języka migowego należy zgłosić minimum na 3 dni przed planowaną wizytą. Zgłoszenia takiego należy dokonać pisemnie na adres: Okręgowy Inspektorat Pracy ul. Marynarki Polskiej 195, 80-868 Gdańsk, elektronicznie na adres kancelaria@gdansk.pip.gov.pl lub telefonicznie na nr 58 5201822, 58 5201823.
Przed wejściem do budynku znajdują się ogólnodostępne dwa miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych.
Słupsk, ul. 11 Listopada 2 - Oddział Słupsk
Do budynku prowadzi wejście od ul. 11 Listopada. Wejście usytuowane jest na poziomie zero. Drzwi wejściowe wyposażone są w klamkę. Pomieszczenia pracy znajdują się na II piętrze i można się dostać do nich klatką schodową (schody proste dwubiegowe).
W budynku nie ma dodatkowych dostosowań takich jak np.: oznaczenia w alfabecie Braille'a, oznaczenia kontrastowe, druk powiększony dla osób niewidomych i słabowidzących lub pętle indukcyjne. Nie ma toalety dla niepełnosprawnych. Na teren budynku można wejść z psem asystującym oraz psem przewodnikiem. W budynku nie ma tłumacza języka migowego, ani możliwości skorzystania z usługi tłumacza on-line. Konieczność kontaktu z udziałem tłumacza języka migowego należy zgłosić minimum na 3 dni przed planowaną wizytą. Zgłoszenia takiego należy dokonać pisemnie na adres: Okręgowy Inspektorat Pracy ul. Marynarki Polskiej 195, 80-868 Gdańsk, elektronicznie na adres kancelaria@gdansk.pip.gov.pl lub telefonicznie na nr 58 5201822, 58 5201823.
Przy budynku znajdują się ogólnodostępne miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych.
Zapraszamy do wzięcia udziału w konferencji „Zarządzanie i bezpieczeństwo pracy w dobie cyfrowej transformacji pracy - aspekty zarządcze i prawne”, która odbędzie się w dniach 19-20 października 2023 w Słupsku na Uniwersytecie Pomorskim.
12 grudnia 2024 r. w Okręgowym Inspektoracie Pracy w Gdańsku odbyło się trzecie posiedzenie Pomorskiej Rady ds. Legalności Zatrudnienia działającej przy Okręgowym Inspektorze Pracy.
Tematem spotkania były sprawy bieżące związane przedmiotem działań Rady. Ponadto członkowie Rady mieli także okazję wysłuchać prezentacji przedstawicieli Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku na temat działań profilaktyczno-edukacyjnych na rzecz przeciwdziałania legalności zatrudnienia. Jako przykład podano event profilaktyczny zorganizowany przez Komendę Wojewódzką Policji w Gdańsku oraz Morski Oddział Straży Granicznej dotyczący tematyki przeciwdziałania handlowi ludźmi. Policjanci zaprezentowali również przygotowane przez funkcjonariuszy Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku spoty profilaktyczno-edukacyjne dotyczące „Handlu Ludźmi”.
Po przerwie przedstawiciele Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku mówili na temat współpracy Okręgowego Inspektoratu Pracy z Oddziałem w Gdańsku, realizacji przez ZUS kontroli związanych z odprowadzaniem składek na ubezpieczenia społeczne, a także trybem i zasadami powiadamiania ZUS o nieprawidłowościach. Pracownicy Oddziału Gdańskiego przedstawili również przykłady stwierdzonych w czasie kontroli inspektorów ZUS nieprawidłowości w zakresie opłacania składek na ubezpieczenie społeczne.
Członkowie Rady wymieniając się swoimi doświadczeniami szukali odpowiedzi na kluczowe pytania: W jaki sposób zapobiegać patologiom występującym na rynku pracy w zakresie legalności zatrudnienia? Dlaczego szara strefa wciąż się rozrasta i jaki wpływ ma na to duża liczba cudzoziemców w środowisku pracy? W jakim stopniu odczuwalna jest pocovidowa deregulacja rynku pracy?
W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele: Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku, Prokuratury Okręgowej w Gdańsku, Morskiego Oddziału Straży Granicznej, Izby Administracji Skarbowej w Gdańsku, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku, Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego, Wojewódzkiego Urzędu Pracy, Powiatowych Urzędów Pracy w Gdańsku i Gdyni oraz partnerzy społeczni: Zarząd Regionu NSZZ „Solidarność” i Forum Związków Zawodowych województwa pomorskiego.
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady z 27.04.2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (zwanym dalej RODO) Okręgowy Inspektorat Pracy w Gdańsku informuje, iż:
20 listopada 2024 r., po raz 11, podczas konferencji w ramach cyklu „Zdrowy Pomorzanin”, rozmawiano o zdrowiu. Tym razem tematem przewodnim konferencji był wpływ hałasu oraz organizacji przestrzeni na zdrowie i samopoczucie uczniów i nauczycieli pomorskich szkół i przedszkoli.
Zaproszeni eksperci wyjaśniali, jak hałas przyczynia się do powstawania chorób zawodowych i jak wpływa na uczniów i nauczycieli. Starali się również podpowiedzieć, jakie działania profilaktyczne należałoby podjąć aby minimalizować natężenie dźwięk, a także w jaki sposób aranżować przestrzeń szkolną.
Podczas konferencji Paweł Grabowski Zastępca Okręgowego Inspektora Pracy zwrócił uwagę na obowiązki pracodawcy wynikające z przepisów prawa pracy dotyczących pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia, a w szczególności hałasu.
Na zakończenie odbył się panel dyskusyjny, w ramach którego zaproszeni goście próbowali odpowiedzieć na pytanie – jaka powinna być szkoła, aby sprzyjała zdrowiu? W dyskusji wzięli udział dyrektorzy szkół, naczelnik Wydziału Edukacji w Gdyni oraz Zastępca Okręgowego Inspektora Pracy.
Konferencja odbyła się w Sali Okrągłej im. Lecha Bądkowskiego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego i zgromadziła ekspertów CIOP - BIP i WOMP, dyrektorów szkół, przedstawicieli władz oświatowych.
Każdy ma prawo dostępu do informacji publicznej, przy czym prawo to nie jest uzależnione od wykazania interesu prawnego lub faktycznego (art. 2 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej, Dz. U. z 2022 r. poz. 902).
W dniu 6 listopada 2024 w siedzibie Izby, przy współudziale Okręgowego Inspektoratu Pracy w Gdańsku został przeprowadzony etap regionalny konkursu „Bezpiecznie od startu”. Uczestnicy kształcący się m.in. w zawodzie cukiernik, fryzjer, elektryk i ślusarz rozwiązywali test pisemny zawierający pytania z zakresu prawa pracy i bhp. Następnie uczestnicy konkursu odpowiadali na ustne pytania z zakresu bhp w wykonywanych zawodach.
W składzie komisji konkursowej, z ramienia OIP w Gdańsku, zasiadali: starszy inspektor pracy Renata Masztak, starszy referent Mirela Bożyk oraz starszy inspektor pracy Piotr Gronczewski.
Niezależnie od zmieniających się na przestrzeni minionych stu lat rozwiązań legislacyjnych i uwarunkowań społecznych, polska inspekcja pracy konsekwentnie i rzetelnie wypełniała misję ochrony pracy. Misję, którą Halina Krahelska, wybitny i zasłużony inspektor pracy okresu międzywojennego, określiła jako ochronę zdrowia zatrudnionych, ochronę ich życia oraz ochronę praw pracowniczych. Powyższe słowa to chyba najlepsze podsumowanie konferencji, jaka odbyła się w dniu 14 listopada 2024 r. w gościnnych murach Auli Uniwersytetu Gdańskiego, pod hasłem „Państwowa Inspekcja Pracy wobec dynamicznych zmian na współczesnym rynku pracy”. Konferencja została zorganizowana z okazji obchodów 105 - stulecia powstania Państwowej Inspekcji Pracy, przez Okręgowy Inspektorat Pracy w Gdańsku oraz Katedrę Prawa Pracy Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego.
Uroczystego otwarcia konferencji dokonał Mariusz Pokrzywiński, p.o. Okręgowego Inspektora Pracy, który podziękował profesorowi doktorowi habilitowanemu Piotrowi Stepnowskiemu, Rektorowi Uniwersytetu Gdańskiego za pomoc w zorganizowaniu uroczystości. Podczas swojego wystąpienia przekazał także podziękowania za dotychczasową współpracę partnerom społecznym, związkom zawodowym i organizacjom pracodawców i zawodowym, władzom województwa pomorskiego, a także przedstawicielom instytucji, z którymi Okręgowy Inspektorat Pracy w Gdańsku na co dzień współdziała na rzecz poprawy warunków pracy w naszym regionie.
Następnie gości przywitali gospodarze: Rektor Uniwersytetu Gdańskiego profesor dr hab. Piotr Stepnowski oraz Dziekan Wydziału Prawa i Administracji UG dr hab. Wojciech Zalewski, prof. UG.
Senator RP, Członek Rady Ochrony Pracy Kazimierz Kleina w swym wystąpieniu mówił o zmianach jakie zaszły na przestrzeni lat w Państwowej Inspekcji Pracy.
Potrzebę współpracy między Państwową Inspekcją Pracy a Ministerstwem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na rzecz ograniczenia negatywnych skutków występujących w środowisku pracy wynikających z nowych możliwości i postępu technologicznego podkreślił dr Jakub Szmit, Dyrektor Departamentu Prawa Pracy w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, adiunkt w Katedrze Prawa Pracy na Wydziale Prawa i Administracji UG.
Marcin Stanecki, Główny Inspektor Pracy, przedstawił rys historyczny inspekcji pracy, jej misję oraz ważną rolę jaką pełni już od ponad wieku. Podkreślił, iż historia inspekcji pracy nierozerwalnie związana jest z misją społeczną, o czym świadczą postawy pracowników inspekcji pracy na przestrzeni ostatnich 105 lat. Wskazał również na stawiane współcześnie przed urzędem cele i zadania.
Następnie wykłady wygłosili: Wiceprzewodnicząca Rady Ochrony Pracy z Katedry Prawnych Problemów Administracji i Zarządzania na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego dr Barbara Godlewska-Bujok, która mówiła o zmianach w sferze pracy, nowych zjawiskach i wyzwaniach legislacyjnych, dr Marta Zbucka-Gargas, członek Rady Ochrony Pracy z Katedry Prawa Pracy na WPiA UG - na temat „Realizacji obowiązku publicznoprawnego przez Państwową Inspekcję Pracy w świetle zmieniających się warunków pracy”, dr hab. Łukasz Pisarczyk z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz członek Zespołu ds. Prawa Pracy w Radzie Dialogu Społecznego Piotr Korzuch, którzy mówili o rozwoju relacji zbiorowych w Polsce w kontekście wyzwań dla Państwowej Inspekcji Pracy, dr Krzysztof Redlarski, Zastępca Kierownika Katedry Informatyki w Zarządzaniu na Wydziale Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej, przybliżając uczestnikom temat „Wpływu sztucznej inteligencji na zmieniające się środowisko pracy, w tym Państwowej Inspekcji Pracy” oraz prof. dr hab. Monika Tomaszewska, Kierownik Katedry Prawa Pracy WPiA UG, która opowiedziała o zadaniach Państwowej Inspekcji Pracy wobec zmian w zakresie nowoczesnych form zatrudnienia.
Na zakończenie konferencji odbył się panel dyskusyjny. Moderatorem była Patrycja Potocka-Szmoń Zastępca Okręgowego Inspektora Pracy, a głos w dyskusji zabrali: Marcin Stanecki, Główny Inspektor Pracy, prof. dr hab. Anna Musiała, Dyrektorka Centrum Badań Zaawansowanych na Wydziale Prawa i Administracji, Zakład Prawa Pracy i Prawa Socjalnego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, prof. dr hab. Monika Tomaszewska, Kierownik Katedry Prawa Pracy na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego, prof. dr hab. Jakub Stelina z Katedry Prawa Pracy Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego oraz dr hab. Mirosław Włodarczyk, prof. UŁ, Kierownik Katedry Prawa Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Polityki Społecznej, Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego.
Podczas konferencji wyświetlono także jubileuszowy film o działalności Państwowej Inspekcji Pracy. Oficjalnego zakończenia dokonał Paweł Grabowski Zastępca Okręgowego Inspektora Pracy w Gdańsku.
Patronat medialny nad konferencją objęły: Telewizja Polska Oddział w Gdańsku, Radio Gdańsk, Dziennik Bałtycki, a także Tygodnik Solidarność oraz Dziennik Gazeta Prawna.
Podana strona nie została znaleziona,
nigdy nie istniała lub została usunięta.
W siedzibie Pomorskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa w Gdańsku inspektorzy pracy Okręgowego Inspektoratu Pracy w Gdańsku w ramach kampanii prewencyjno-kontrolnej „Budowa. STOP wypadkom!” 12 listopada 2024 r. przeprowadzili szkolenie dla pracowników branży budowlanej zrzeszonych w Pomorskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa w Gdańsku. Tematem przewodnim szkolenia było bezpieczeństwo wykonywania prac na wysokości, w tym prace na rusztowaniu, montaż balustrady ochronnej, prace dekarskie i prace na drabinach.
Przedstawiciele Okręgowego Inspektoratu Pracy w Gdańsku w ramach szkolenia omówili zagadnienia związane z obowiązkami kierownictwa budowy, planem bezpieczeństwa i ochrony zdrowia, instrukcją bezpiecznego wykonywania robót, wyposażeniem pracownika w środki ochrony indywidualnej i w odzież obuwie robocze. Inspektorzy pracy omówili również kwestie związane z pracą w wykopach oraz przy instalacjach i urządzeniach elektroenergetycznych przedstawiając przyczyny trzech wypadków przy pracy o skutkach ciężkich i śmiertelnych.
Szkolenie było przeprowadzone online za pomocą systemu komunikacji elektronicznej Pomorskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa.
Inspektor pracy Okręgowego Inspektoratu Pracy w Gdańsku wziął udział w seminarium pt. „Substancje reprotoksyczne - najnowsze zmiany”, zorganizowanym przez Ogólnopolskie Stowarzyszenie Pracowników Służby BHP Oddział w Gdańsku w dniu 13 listopada br. Podczas seminarium, na które zaproszono specjalistów z wielu dziedzin, omówiono szereg zagadnień związanych ze stosowaniem substancji chemicznych w środowisku pracy.
Jednym z tematów, które zostały poruszone podczas spotkania były wymagania prawe związane ze stosowaniem substancji rakotwórczych, w tym substancji reprotoksycznych. Przedstawiciel OIP w Gdańsku omówił szczegółowo obowiązki pracodawcy oraz służby bezpieczeństwa i higieny pracy przy stosowaniu substancji reprotoksycznych w zakładzie pracy, a także prace w kontakcie i w narażeniu na substancje rakotwórcze.
Kolejne tematy poruszone przez zaproszonych do udziału w seminarium specjalistów to: bezpieczeństwo pracowników realizujących pracę z substancjami chemicznymi, który omówił przedstawiciel firmy ROBOD S.A., substancje reprotoksyczne - pomiary środowiskowe, prowadzenie rejestrów i wytyczne z kart charakterystyki, który przybliżył uczestnikom seminarium przedstawiciel Wojewódzkiej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Gdańsku.
Spotkanie było okazją nie tylko do pogłębienia wiedzy zawodowej, ale także do wymiany doświadczeń i przedyskutowania szeregu problemów, z którymi służba bezpieczeństwa i higieny pracy spotyka się w codziennej pracy.
W dniu 18 października 2024 roku w Uniwersytecie Pomorskim w Słupsku odbyła się Ogólnopolska Konferencja Naukowa poświęcona zarządzaniu bezpieczeństwem i ochroną pracujących w erze cyfrowej. Wydarzenie zostało zorganizowane pod honorowym patronatem JM Rektora Uniwersytetu Pomorskiego w Słupsku, dra hab. inż. Zbigniewa Osadowskiego.
Konferencję rozpoczęto od oficjalnego otwarcia, w którym uczestniczyli przedstawiciele władz uczelni, Głównego Inspektoratu Pracy oraz senator Kazimierz Kleina jako przedstawiciel Rady Ochrony Pracy.
Następnie rozpoczął się panel naukowy pod przewodnictwem prof. dr hab. Piotra Niedzielskiego, poświęcony zarządzaniu zdrowiem i bezpieczeństwem pracowników w gospodarce 5.0. W ramach pierwszej sesji dr Ewa Matuska przedstawiła koncepcję humanocentrycznego modelu HR w zarządzaniu zdrowiem pracownika ery cyfrowej. Natomiast dr Dariusz Smoliński zaprezentował wyniki interesujących badań dotyczących wykorzystania oprogramowania komputerowego w służbie BHP. Jego prezentacja opierała się na ankiecie przeprowadzonej wśród 208 pracowników służb BHP, która wykazała rosnące zapotrzebowanie na rozwiązania cyfrowe w tej dziedzinie. Tomasz Jerzak podzielił się swoimi doświadczeniami w tworzeniu kultury bezpieczeństwa w organizacji, a Wiesław Kamiński i Grzegorz Chrząstek omówili rolę norm ISO w zarządzaniu bezpieczeństwem pracowników.
Kolejnym punktem programu był ekspercki panel dyskusyjny dotyczący piątej rewolucji przemysłowej, moderowany przez prof. dr hab. Włodzimierza Strelcowa. W dyskusji wzięli udział przedstawiciele różnych instytucji: Okręgowego Inspektoratu Pracy w Gdańsku, Słupskiej Izby Przemysłowo-Handlowej, Powiatowego Urzędu Pracy oraz Głównego Urzędu Statystycznego, co zapewniło wieloaspektowe spojrzenie na omawiane zagadnienia.
Po przerwie kawowej rozpoczęło się II Pomorskie Forum Bezpieczeństwa i Zdrowia Pracujących. Szczególne zainteresowanie wzbudziło wystąpienie prof. dr hab. Jerzego Auksztola z GUS, który przedstawił ambitną "Inicjatywę Zero Wypadków Śmiertelnych przy Pracy w Województwie Pomorskim". Program ten zakłada kompleksowe działania w czterech obszarach: edukacyjnym, promocyjnym, badawczym i analitycznym, mające na celu całkowitą eliminację wypadków śmiertelnych w miejscu pracy. Karolina Główczyńska-Woelke z Głównego Inspektoratu Pracy przedstawiła referat dotyczący zbierania przez PIP danych w zakresie okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy. Istotnym punktem programu było wystąpienie Magdaleny Blachy, która szczegółowo omówiła zmiany wprowadzone w Statystycznej karcie wypadku (Z-KW) w 2023 roku. Zwróciła szczególną uwagę na nowe elementy, takie jak uwzględnienie pracy zdalnej czy doprecyzowanie definicji i przyczyn wypadków. Konferencję wzbogaciło wystąpienie Anny Białek-Załupki z Mowi Poland S.A., która podzieliła się praktycznymi doświadczeniami w zakresie nowoczesnych metod komunikacji BHP. Przedstawiła innowacyjne rozwiązania wykorzystywane w jej firmie, w tym grupy focusowe, systemy raportowania zdarzeń oraz nowoczesne metody szkoleń z wykorzystaniem multimediów i aplikacji mobilnych.
W wydarzeniu uczestniczyło ponad 100 osób z różnych środowisk naukowych, instytucji państwowych oraz praktyków BHP. Konferencja była miejscem wymiany wiedzy i doświadczeń dotyczących zarządzania bezpieczeństwem pracy w dobie cyfryzacji i automatyzacji produkcji. Podkreślono znaczenie nowych technologii w codziennej pracy BHP, usprawnienia systemów zbierania i analizy danych o wypadkach oraz dostosowania metod komunikacji do wymogów ery cyfrowej. Była to cenna platforma wymiany wiedzy między teoretykami a praktykami.
Program jest adresowany głównie do uczniów szkół ponadpodstawowych, a także studentów oraz nauczycieli i wykładowców akademickich. Polega na popularyzacji wśród młodzieży zagadnień bezpieczeństwa i higieny pracy, jej prawnej ochrony oraz poszerzaniu świadomości o prawach pracownika i możliwościach wsparcia w zakresie przestrzegania przepisów prawa pracy.
Celem programu jest podniesienie wśród młodzieży szkolnej poziomu wiedzy z zakresu prawnej ochrony pracy oraz odpowiednich warunków pracy. Uczestnictwo w przedsięwzięciu kształtuje świadomość zagrożeń zawodowych występujących w środowisku pracy wśród uczniów szkół średnich i zawodowych. Program polega na popularyzacji zagadnień związanych z przestrzeganiem prawa pracy, w tym legalności zatrudnienia, zwłaszcza problematyki zawierania umów o pracę oraz podejmowania pracy sezonowej i wakacyjnej. Poprzez zwracanie uwagi na właściwe postawy ma wytworzyć kulturę bezpieczeństwa osób wchodzących na rynek pracy i podejmujących pierwsze zatrudnienie.
W ramach programu nauczyciele przeprowadzają lekcje na temat prawa pracy oraz bezpieczeństwa i higieny pracy. Nauczyciele realizujący program będą mogli otrzymać podręczniki wydane przez CIOP pod tytułem „Kultura bezpieczeństwa” oraz skorzystać z pomocy inspektorów pracy podczas przygotowania i prowadzenia zajęć z młodzieżą.
Szkoły biorące udział w programie edukacyjnym „Kultura bezpieczeństwa” zyskują także prawo zgłoszenia uczniów do ogólnopolskiego konkursu „Poznaj swoje prawa w pracy”.
Aby wziąć udział w programie należy przesłać do Okręgowego Inspektoratu Pracy w Gdańsku wypełnioną deklarację. Natomiast, aby wziąć udział konkursie należy przesłać kartę zgłoszenia do konkursu. Termin przyjmowania zgłoszeń upływa 30 października br.
Dzwoniąc pod wskazany numer telefonu, osoby zainteresowane uzyskają informację na temat przysługujących im uprawnień w zakresie czasu pracy, usprawiedliwiania nieobecności, wynagrodzenia za czas nieobecności w pracy oraz zagadnień związanych z prawem pracy w kontekście nadzwyczajnej sytuacji spowodowanej powodzią.
W dniu 11 października 2024 r. Okręgowy Inspektorat Pracy w Gdańsku zorganizował szkolenie dla pracodawców w ramach działań informacyjno-edukacyjnych pn. „Ekspozycja pracowników na niebezpieczne i szkodliwe dla zdrowia czynniki chemiczne w środowisku pracy”.
Szkolenia dla pracodawców są istotnym elementem działań informacyjno-edukacyjnych, podczas których omawiane są m.in.: podstawowe wymagania środowiska pracy i czynniki chemiczne środowiska pracy, zagrożenia związane z występowaniem w procesach pracy substancji i mieszanin chemicznych w miejscu pracy, zagrożenia przy pracach wykonywanych w narażeniu na działanie substancji reprotoksycznych.
Pracodawcy, którzy przystąpią do tych działań, oprócz praktycznej wiedzy, otrzymują merytoryczną pomoc w procesie identyfikacji zagrożeń związanych z występowaniem w procesach pracy substancji i mieszanin chemicznych (materiały edukacyjne i ekspercką pomoc w ramach dyżurów telefonicznych).
Szkolenie odbyło się w formie on-line.
Obowiązująca od 25 września nowa ustawa o ochronie sygnalistów mówi, że w przypadku byłego, obecnego czy przyszłego pracownika, który dokonał zgłoszenia sygnalnego, zakazane są działania odwetowe takie jak:
- odmowa nawiązania stosunku pracy;
- wypowiedzenie lub rozwiązanie bez wypowiedzenia stosunku pracy;
- niezawarcie umowy o pracę na czas określony lub umowy o pracę na czas nieokreślony po rozwiązaniu umowy o pracę na okres próbny, niezawarcie kolejnej umowy o pracę na czas określony lub niezawarcie umowy o pracę na czas nieokreślony po rozwiązaniu umowy o pracę na czas określony - w przypadku gdy sygnalista miał uzasadnione oczekiwanie, że zostanie z nim zawarta taka umowa;
- obniżenie wysokości wynagrodzenia za pracę;
- wstrzymanie awansu albo pominięcie przy awansowaniu;
- pominięcie przy przyznawaniu innych niż wynagrodzenie świadczeń związanych z pracą lub obniżenie wysokości tych świadczeń;
- przeniesienie na niższe stanowisko pracy;
- zawieszenie w wykonywaniu obowiązków pracowniczych lub służbowych;
- przekazanie innemu pracownikowi dotychczasowych obowiązków sygnalisty;
- niekorzystna zmiana miejsca wykonywania pracy lub rozkładu czasu pracy;
- negatywna ocena wyników pracy lub negatywnej opinii o pracy;
- nałożenie lub zastosowanie środka dyscyplinarnego, w tym kary finansowej, lub środka o podobnym charakterze;
- przymus, zastraszanie lub wykluczenie;
- mobbing;
- dyskryminacja;
- niekorzystne lub niesprawiedliwe traktowanie;
- wstrzymanie udziału lub pominięcie przy typowaniu do udziału w szkoleniach podnoszących kwalifikacje zawodowe;
- nieuzasadnione skierowanie na badania lekarskie, w tym badania psychiatryczne, chyba że przepisy odrębne przewidują możliwość skierowania pracownika na takie badania;
- działanie zmierzające do utrudnienia znalezienia w przyszłości pracy w danym sektorze lub w danej branży na podstawie nieformalnego lub formalnego porozumienia sektorowego lub branżowego;
- spowodowanie straty finansowej, w tym gospodarczej, lub utraty dochodu;
- wyrządzenie innej szkody niematerialnej, w tym naruszenie dóbr osobistych, w szczególności dobrego imienia sygnalisty.
Za działania odwetowe z powodu dokonania zgłoszenia lub ujawnienia publicznego uważa się także próbę lub groźbę zastosowania którekolwiek z wyżej wymienionych działań.
Bezpłatne porady prawne z zakresu prawa pracy, w tym także dotyczące naruszeń uprawnień pracowniczych wynikających z nowych przepisów o sygnalistach, udzielane są telefonicznie przez Okręgowy Inspektorat Pracy w Łodzi pod numerami:
801 002 419 - dla dzwoniących z telefonów stacjonarnych
459 595 419 - dla dzwoniących z telefonów komórkowych
od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 15:00
(koszt połączenia zależny od stawek operatora; koszty naliczane są od momentu połączenia z infolinią, tj. również za czas oczekiwania)
Okręgowy Inspektorat Pracy w Gdańsku zaprasza do udziału w spotkaniu (on-line) pt. „Innowacyjne podejścia do aktywizacji zawodowej – dobre praktyki i doświadczenia międzynarodowe”. Webinarium organizowane jest przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), we współpracy z Wojewódzkim Urzędem Pracy w Gdańsku w ramach Projektu „Rozwój usług Publicznych Służb Zatrudnienia dla osób nieaktywnych zawodowo w Polsce”.
Spotkanie odbędzie się 2 października 2024 w godzinach 9.00 – 13.00 na platformie Zoom.
Warto przyjrzeć się najnowszym badaniom dotyczącym barier w zatrudnianiu osób z grup nieaktywnych zawodowo oraz dobrym praktykom i doświadczeniom międzynarodowym w aktywizacji osób biernych ekonomicznie.
Serdecznie zapraszamy do udziału przedsiębiorców, przedstawicieli organizacji pracodawców, agencji zatrudnienia, instytucji szkoleniowych, podmiotów ekonomii społecznej, NGO, Publicznych Służb Zatrudnienia oraz innych instytucji rynku pracy.
Zgłoszenia należy dokonać za pośrednictwem strony https://app.evenea.pl/event/aktywizacjabiernych/ do dnia 30.09.2024 r.
Ze względu na to, że webinarium adresowane jest do określonego grona odbiorców strona Evenea zabezpieczona jest kodem: OECD.
Link do platformy Zoom zostanie przesłany odpowiednio wcześniej na podany e-mail przy rejestracji na wydarzenie.
Spotkanie będzie tłumaczone na j. polski i j. angielski; udział jest bezpłatny.
W przypadku pytań nt. webinarium prosimy o kontakt pod nr telefonu 58 32 64 864.
Ponadto informujemy, że 28 września 2024 r. Pomorski Urząd Wojewódzki w Gdańsku organizuje Dzień Otwarty dla obywateli państw trzecich, którzy są zainteresowani legalizacją swojego pobytu w Polsce. Więcej infromacji na stronie organizatora, prosimy o upowszechnienie tej informacji wśród osób z doświadczeniem migracyjnym.
Okręgowy Inspektorat Pracy w Gdańsku zaprasza do skorzystania z telefonicznego dyżuru eksperckiego oraz porad specjalisty w ramach
działań informacyjno-edukacyjnych Państwowej Inspekcji Pracy: „Ekspozycja pracowników na niebezpieczne i szkodliwe dla zdrowia czynniki chemiczne” w dniu 20 września 2024
w godzinach od 10:00 do 13:00.
Pod numerem telefonu: 507 486 242
Informujemy, że od 1 września 2024 r. bezpłatne porady prawne z zakresu prawa pracy udzielane są telefonicznie od poniedziałku do piątku w godzinach od 09:00 do 15:00 przez:
1) Okręgowy Inspektorat Pracy w Łodzi pod numerami telefonów:
Wszystkie informacje dostępne na stronie internetowej: https://lodz.pip.gov.pl/kontakt/uzyskaj-porade |
2) Centrum Poradnictwa Głównego Inspektoratu Pracy pod numerami telefonów:
Wszystkie informacje dostępne na stronie internetowej: https://www.pip.gov.pl/kontakt/uzyskaj-porade |
W sobotę i niedzielę 17-18 sierpnia odbyło się Pomorskie Święto Rzemiosła. Wydarzenie ma na celu prezentację i promocję specjalistów różnych zawodów jako istotnego elementu rozwoju gospodarczego Pomorza oraz pomorskiej kultury.
Po mszy Świętej w Bazylice Mariackiej, która tradycyjnie rozpoczęła obchody Święta, odbyła się parada rzemieślników województwa pomorskiego ulicami Starego Miasta - spod Bazyliki Mariackiej na Skwer Heweliusza / Rajska na jarmarkowy Przystanek Równość.
W wydarzeniu wzięli udział m.in. Okręgowy Inspektor Pracy w Gdańsku Mariusz Pokrzywinski, Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk oraz Wojewoda Pomorska Beata Rutkiewicz.
Podczas wydarzenia odbyły się liczne pokazy rzemieślnicze, opowieści o historii pomorskiego rzemiosła, prezentacja polowej piekarni oraz degustacje wyrobów rzemieślniczych. Dla najmłodszych został zorganizowany konkurs plastyczny „Zawody rzemieślnicze”, animacje i koncerty muzyczne.
ażna informacja!
Zapraszamy do wzięcia udziału w rekrutacji Okręgowego Inspektoratu w Gdańsku.
Termin składania aplikacji:23-08-2024
Szczegóły oferty: https://www.gov.pl/web/pip/oip-gdansk-aplikacja-0724
W ramach kampanii PIP "Przeciwdziałania negatywnym skutkom stresu" w dniu 26.06.2024 r. odbyło się spotkanie informacyjne z pracownikami Mostostal Pomorze S.A. Spotkanie poprowadziła specjalista Natalia Grunwald z Sekcji Prawnej Okręgowego Inspektoratu Pracy w Gdańsku. Wśród głównych tematów spotkania znalazły się przepisy prawa pracy dotyczące mobbingu oraz dyskryminacji w zatrudnieniu, kwestie związane ze stresem w miejscu pracy, stresem chronicznym, sposobami radzenia sobie ze stresem oraz syndromem wypalenia zawodowego. W spotkaniu uczestniczyło ok. 100 pracowników - w tym kierownicy oraz brygadziści.
Więcej informacji: https://streswpracy.pl/
*Źródło: https://mostostalpomorze.pl
W dniu 27 czerwca 2024 r. Okręgowy Inspektorat Pracy w Gdańsku zorganizował szkolenie z programu prewencyjnego Państwowej Inspekcji Pracy „Efektywne zarządzanie ryzykiem zawodowym”, które przeprowadził starszy inspektor pracy z Sekcji Prewencji i Promocji.
Szkolenia dla pracodawców są istotnym elementem tego programu, podczas których omawiane są m.in.: założenia programu, zagadnienia związane z szeroko pojętą oceną ryzyka zawodowego, w tym identyfikacją zagrożeń w zakładzie pracy, dokumentowaniem wyników oceny, jak również podejmowaniem działań na rzecz eliminacji lub ograniczenia zagrożeń występujących w środowisku pracy i współdziałaniem w tym zakresie z pracownikami.
Pracodawcy, którzy przystąpią do programu, oprócz praktycznej wiedzy, otrzymują merytoryczną pomoc inspektorów pracy przy wdrażaniu zarządzania bezpieczeństwem i eliminowaniu nieprawidłowości. Potwierdzeniem właściwie przeprowadzonych działań naprawczych w firmie jest pomyślne przejście kontroli sprawdzającej.
Szkolenie odbyło się w formie on-line. Wzięło w nim udział 41 uczestników z 30 firm.
W dniach 08-09.06.2024 Okręgowy Inspektorat Pracy w Gdańsku miał przyjemność wziąć udział w XXXI Pomorskich Agro Targach w Lubaniu k. Kościerzyny. Zgodnie z tradycją, wydarzeniu towarzyszyła też Pomorska Wystawa Zwierząt Hodowlanych. Na targach można było spotkać i nabyć różnego rodzaju zwierzęta hodowlane: konie, owce, bydło mięsne, króliki, gołębie i drób. Można było również nabyć rośliny oraz artykuły spożywcze.
W trakcie trwania wydarzenia odbył się m.in. Przegląd Twórczości Zespołów i Kół Gospodyń Wiejskich, Wręczanie Nagród w etapie regionalnym konkursu OR KRUS "Bezpieczne gospodarstwo rolne 2024" - Region Gdańsk.
Konkurs "Bezpieczne gospodarstwo rolne 2024"
Organizatorem konkursu jest Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Współorganizatorami tegorocznego Konkursu są: Państwowa Inspekcja Pracy, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Krajowy Ośrodek Wsparcia. XXI Ogólnokrajowy Konkurs Bezpieczne Gospodarstwo Rolne uzyskał Patronat Honorowy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.
Celem Konkursu jest promocja zasad ochrony zdrowia i życia w gospodarstwie rolnym. Do wzięcia udziału w konkursie mogły przystąpić zarówno duże, jak i małe gospodarstwa rolne.
W dniu 09.06.2024 Okręgowy Inspektor Pracy w Gdańsku Mariusz Pokrzywinski wręczył nagrodę za zajęcie II miejsca w etapie regionalnym XXI edycji konkursu OR KRUS "Bezpieczne gospodarstwo rolne".
Stoisko informacyjno-prewencyjne OIP Gdańsk
W trakcie trwania XXXI edycji Pomorskich można było również skorzystać z porady eksperckiej od Inspektora Pracy na stoisku informacyjno-prewencyjnym Okręgowego Inspektoratu Pracy w Gdańsku. W tym roku mieliśmy stanowisko wspólne z PT KRUS Kościerzyna.
Patronat honorowy wydarzenia: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Marszałek Województwa Pomorskiego.
W dniu 12 czerwca 2024 r. odbyła się uroczystość wręczenia nagród w XV edycji wojewódzkiego konkursu plastycznego: „Szanuj życie! Bezpieczna praca w gospodarstwie rolnym” zorganizowanego przez Państwową Inspekcję Pracy Okręgowy Inspektorat Pracy w Gdańsku.
Podczas uroczystego podsumowania konkursu gości i laureatów przywitał p.o. Okręgowego Inspektora Pracy Mariusz Pokrzywinski. Docenił on wysoki poziom nagrodzonych prac. Podkreślił, że w pracy w gospodarstwie rolnym są niebezpieczeństwa, które trzeba przewidzieć. Dzięki temu można uniknąć wielu nieszczęść. Prace plastyczne najlepiej przemawiają do ludzkiej wyobraźni i dłużej pozostają w pamięci.
Celem konkursu jest upowszechnianie wśród dzieci i młodzieży profilaktyki związanej z zagrożeniami wypadkowymi i zdrowotnymi występującymi w gospodarstwach rolnych, a także zapoznanie z podstawowymi zasadami i przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy. Konkurs ma na celu zwrócenie szczególnej uwagi na zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom, pomagającym podczas żniw w pracach w polu i obejściu oraz nielekceważenie zagrożeń, które mogą stać się przyczyną tragedii.
Konkurs jest prowadzony w trzech kategoriach:
I kategoria – klasy I-III szkoły podstawowej ,
II kategoria – klasy IV-VI szkoły podstawowej,
III kategoria – klasy VII-VIII szkoły podstawowej.
Z każdej kategorii komisje gminne typują po 3 prace i przesyłają do wojewódzkiej komisji konkursowej działającej przy Okręgowym Inspektoracie Pracy w Gdańsku. Następnie Komisja wojewódzka powołana przez Okręgowego Inspektora Pracy w Gdańsku dokonuje oceny prac plastycznych.
W tym roku do komisji gminnych wpłynęło 570 prac plastycznych z 32 gmin województwa pomorskiego. Wojewódzka komisja konkursowa po dokonaniu oceny 183 prac przesłanych przez komisje gminne postanowiła przyznać następujące wyróżnienia i nagrody
w poszczególnych kategoriach.
I kategoria (klasy I-III szkoły podstawowej)
Wyróżnienie zdobył Artur Jereczek uczeń Szkoły Podstawowej w Borzestowie
III miejsce zdobył Wojciech Zwiefka uczeń Szkoły Podstawowej w Starym Polu
II miejsce zdobyła Ewa Turzyńska uczennica Szkoły Podstawowej w Czerninie
I miejsce zdobyła Pola Bogdan uczennica Szkoły Podstawowej w Skowarczu
II kategoria (klasy IV-VI szkoły podstawowej)
Wyróżnienie zdobyła Milena Komar uczennica Szkoły Podstawowej w Turzu
III miejsce zdobył Marcel Adamczyk uczeń Szkoły Podstawowej w Uniechowie
II miejsce zdobył Szymon Defiński uczeń Szkoły Podstawowej w Czarnem
I miejsce zdobyła Emilia Burżacka uczennica Szkoły Podstawowej w Leśnie
III kategoria (klasy VII-VIII szkoły podstawowej)
Wyróżnienie zdobyła Agata Borak uczennica Szkoły Podstawowej w Czeczewie
III miejsce zdobyła Julia Wołosewicz uczennica Szkoły Podstawowej w Kończewie
II miejsce zdobył Aleksander Marchut uczennica Szkoły Podstawowej w Kolczygłowicach
I miejsce zdobyła Anna Koszałka uczennica Szkoły Podstawowej w Sierakowicach.
Życzymy wszystkim dzieciom udanych i bezpiecznych wakacji i zapraszamy w kolejnych latach do udziału w różnego rodzaju konkursach organizowanych przez Państwową Inspekcję Pracy.
Tegoroczna XXIX edycja Żuławskich Targów Rolnych odbyła się 15 i 16 czerwca na terenach wystawowych Oddziału PODR w Starym Polu.
Osoby odwiedzające targi, miały bogaty wybór stoisk do zwiedzania: Można było zobaczyć m.in maszyny rolnicze, sprzęt rolniczy, środki ochrony roślin, stosika informacyjne oraz różnego rodzaju przetwórstwo spożywcze.
Podczas targów w Starym Polu odbył m.in. się Ogólnopolski Młodzieżowy Czempionat Koni Sztumskich, konkursy Młodego Hodowcy z prezentacją umiejętności prowadzenia i oswajania koni oraz cieląt, pokazy gołębi, królików i drobiu ozdobnego, a także Konkurs na Najpiękniejszego Królika Hodowlanego, Konkurs Gołębi Rasowych i Konkurs Drobiu Ozdobnego.
Jednym z wydarzeń towarzyszących targom było wręczenie nagrody w etapach regionalnym oraz wojewódzkim w konkursie „Bezpieczne gospodarstwo rolne” organizowanym przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Państwowa Inspekcja Pracy jest jednym ze współorganizatorów tego konkursu, a jego celem jest promocja zasad ochrony zdrowia i życia w gospodarstwie rolnym. Udział w nim mogą wziąć zarówno duże, jak i małe gospodarstwa rolne, których przynajmniej jeden z właścicieli jest objęty ubezpieczeniem społecznym rolników.
Okręgowy Inspektorat Pracy w Gdańsku był fundatorem nagrody za drugie miejsce.
W dniu 24 czerwca br. odbyła się konferencja prasowa wojewody pomorskiej Beaty Rutkiewicz, okręgowego inspektora pracy w Gdańsku Mariusza Pokrzywinskiego oraz dyrektor Wydziału Organizacji Zawodowej Nauczycieli Kuratorium Oświaty w Gdańsku Jolanty Jankowskiej-Żmich inaugurująca akcję informacyjną WAKACJE NA POMORZU - LETNIA PRACA, LEGALNIE I BEZPIECZNIE, skierowaną do młodych osób, chcących podjąć zatrudnienie w okresie wakacyjnym. Akcja wpisuje się w hasło Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego WAKACJE NA POMORZU - BEZPIECZNIE I AKTYWNIE.
Szanowni Państwo, wszyscy wiemy, jak ważne jest bezpieczeństwo. Wspólnie, jako wojewoda pomorska, okręgowy inspektor pracy w Gdańsku i Kuratorium Oświaty chcemy podkreślić wagę prawnej ochrony pracy, bezpieczeństwa i zdrowia młodzieży, jak również konieczność przestrzegania przepisów dotyczących legalności zatrudnienia niepełnoletnich - zaapelowali organizatorzy akcji.
W okresie od 26 czerwca do 31 sierpnia br. w każdą środę w godzinach 13.00 – 15.00 będzie udostępniona linia telefoniczna. Pod nr tel. 507 486 242 specjaliści z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Gdańsku będą udzielać porad z zakresu prawa pracy, odpowiadać na pytania dotyczące obowiązków jakie mają pracownicy i pracodawcy, czy czego się wystrzegać by praca (w tym wakacyjna), była przyjemnie i bezpiecznie spędzonym czasem.
Ponadto w Oddziałach Okręgowego Inspektoratu Pracy w Gdańsku będzie można uzyskać bezpłatną poradę prawną. Porady będą udzielane pracownikom i pracodawcom:
Działania kontrolne Okręgowego Inspektoratu Pracy w Gdańsku w regionach turystycznych
W 2023 roku do Okręgowego Inspektoratu Pracy w Gdańsku wpłynęło 25 skarg związanych z pracami sezonowymi w wakacje. Dostrzegając wagę problemu od kilku lat inspektorzy pracy Okręgowego Inspektoratu Pracy w Gdańsku planują i wykonują kontrole mające na celu poprawę przestrzegania przepisów prawa pracy, w tym bezpieczeństwa i higieny pracy oraz legalności zatrudnienia w podmiotach prowadzących działalność handlowo-usługową w regionach turystycznych - poinformował Paweł Grabowski zastępca okręgowego inspektora pracy ds. nadzoru i kontroli, rzecznik prasowy OIP Gdańsk. W 2023 roku inspektorzy pracy przeprowadzili w miejscowościach nadmorskich kontrole w 108 podmiotach gospodarczych, zatrudniających ogółem 1825 osób, w tym 584 osoby świadczące pracę na podstawie umów cywilnoprawnych oraz 4 podmioty samozatrudniające się. W tym roku kontrole również są prowadzone.
Wspólnymi siłami możemy stworzyć bezpieczne i sprzyjające warunki pracy dla młodego pokolenia. Mieszkańcy Pomorza - zgłaszajcie wszelkie nieprawidłowości związane z zatrudnieniem dzieci i młodzieży do odpowiednich instytucji. Działajmy razem na rzecz bezpiecznej, zdrowej i praworządnej przyszłości naszych dzieci - pokreślił Mariusz Pokrzywinski okręgowy inspektor pracy.
Regulamin konkursu Pracodawca na PUE z plusem.
1. Pracodawca na PUE z plusem jest konkursem zorganizowanym przez oddział ZUS w Gdańsku w celu
popularyzacji Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS wśród pracodawców i ubezpieczonych.
2. W konkursie mogą wziąć udział wszyscy pracodawcy, którzy mają swoją siedzibę na terenie
województwa pomorskiego.
3. Konkurs rozpoczyna się 1 kwietnia 2024 r. i kończy 31 sierpnia 2024 r.
4. Pracodawca zgłasza swój udział w konkursie mailowo, na adres: Gdansk_Wydarzenia@zus.pl,
najpóźniej 30 sierpnia 2024 r.
5. Zadaniem uczestników konkursu jest zachęcenie swoich pracowników i/lub zleceniobiorców do
utworzenia profilu na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.
6. W tym celu pracodawca może:
7. Minimalna liczba osób zgłoszonych do szkolenia z PUE ZUS lub założenia profilu na PUE ZUS w ramach
tzw. mobilnego PUE wynosi 10.
8. Szkolenia z PUE ZUS mogą być prowadzone w formule online z wykorzystaniem platformy Webex.
9. Po zakończeniu konkursu oddział ZUS w Gdańsku weryfikuje liczbę utworzonych profili
na PUE ZUS dla pracowników i/lub zleceniobiorców każdego uczestnika konkursu. Weryfikacja polega
na porównaniu liczby profili na PUE ZUS ubezpieczonych powiązanych z uczestnikiem konkursu:
10. Oddział ZUS w Gdańsku wyróżni 3 pracodawców z najwyższą liczbą utworzonych w czasie trwania
konkursu profili na PUE ZUS.
11. Rozstrzygnięcie konkursu zostanie ogłoszone we wrześniu/październiku 2024 roku.
12. Wyróżnienia zostaną wręczone podczas jubileuszowej gali z okazji 90-lecia Zakładu Ubezpieczeń
Społecznych.
W dniu 21 maja 2024 roku w siedzibie organizacji "Pracodawcy Pomorza" w Gdańsku odbyło się seminarium z udziałem 35 pracodawców z województwa pomorskiego pod tytułem: "Kontrola państwowej inspekcji pracy w praktyce".
Uczestników seminarium przywitał prof. WSBiA dr hab. Rafał Ożarowski oraz Patrycja Potocka-Szmoń Zastępca Okręgowego Inspektora Pracy w Gdańsku ds. prawno-organizacyjnych. Na temat zasad przeprowadzania kontroli PIP, w tym w szczególności realizacji tematu pierwszej kontroli omówił Piotr Prokopowicz nadinspektor pracy w Okręgowym Inspektoracie Pracy w Gdańsku. Następnie wyniki z ankiet rozesłanych do przedsiębiorców na temat przeprowadzanych kontroli państwowej inspekcji pracy przedstawiła dr Ewa Podgórska-Rakiel radczyni prawna, pełnomocnik Zarządu Pracodawców Pomorza ds. prawa pracy.
W dniu 21 maja 2024 roku w hali Polsat Plus Arena w Gdyni miały miejsce Tragi Pracy, Edukacji i Przedsiębiorczości. W Strefie Cudzoziemca, osoby zainteresowane tematyką legalnego pobytu i pracy cudzoziemców w Polsce mogły rozmawiać z pracownikami Okręgowego Inspektoratu Pracy w Gdańsku – Oddział w Gdyni.
Stoisko eksperckie, w którym udzielano licznych porad prawnych zarówno dla cudzoziemców jaki i obywateli polskich, prowadzone było przez pracowników OIP Oddziału w Gdyni Magdalenę Kalinowską – Ryś, Agnieszkę Dobrodziej i Aleksandrę Kalinowską.
W Strefie Cudzoziemca, swoje stoiska eksperckie miały również takie instytucje jak: Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Straż Graniczna, Urząd Skarbowy, Powiatowe Urzędy Pracy z Gdyni oraz Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek.
W dniu 8 maja 2024 r. w siedzibie Oddziału Regionalnego KRUS w Gdańsku odbyło się uroczyste podsumowanie XIV Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego dla Dzieci „Bezpiecznie na wsi mamy, bo ryzyko upadków znamy” oraz wręczenie nagród laureatom. Zebranych przywitał Dyrektor Oddziału KRUS w Gdańsku Wojciech Zielonka.
XIV Wojewódzki Konkurs Plastyczny dla Dzieci „Bezpiecznie na wsi mamy, bo o zdrowie dbamy” został zorganizowany przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Oddział w Gdańsku we współpracy z Okręgowym Inspektoratem Pracy w Gdańsku, Oddziałem Regionalnym Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Gdyni, Pomorskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Lubaniu, Oddziałem Terenowym Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.
Hasło konkursowe: „Bezpiecznie na wsi mamy, bo o zdrowie dbamy” dotyczyło różnych sposobów zapobiegania zgłaszanym do Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego wypadkom przy pracy. Przesłanie konkursu w tym roku zobrazowało 777 uczniów z 85 szkół podstawowych z terenów wiejskich. Zgodnie z regulaminem konkursu, Komisja Konkursowa dokonała wyboru najlepszych prac spośród zakwalifikowanych do etapu wojewódzkiego przez Regionalne Komisje Konkursowe.
Podczas uroczystego podsumowania konkursu p.o. Okręgowego Inspektora Pracy w Gdańsku Mariusz Pokrzywinski docenił wysoki poziom nagrodzonych prac i przypomniał jak ważna jest ich rola edukacyjna, gdyż obraz czy rysunek najlepiej przemawiają do ludzkiej wyobraźni i dłużej pozostają w pamięci. P.o. Okręgowego Inspektora Pracy w Gdańsku wręczył także nagrody dla laureatów, którzy zajęli drugie miejsca w swoich kategoriach wiekowych (klasy 0-3 szkoły podstawowej oraz 4-8 szkoły podstawowej).
W dniu 23.04.2024 r., w Powiatowym Urzędzie Pracy w Gdyni odbyło się spotkanie dla lokalnych Pracodawców w ramach cyklu spotkań "Dialog przy kawie". Głównym tematem spotkania była problematyka legalności pobytu i pracy cudzoziemców, z jaką borykają się Pracodawcy.
Prelegentka - inspektor pracy Dorota Janczuk podzieliła się wiedzą i doświadczeniem oraz udzieliła odpowiedzi na liczne pytania Przedsiębiorców. Pytania w szerokim zakresie obejmowały tematykę kontroli oraz legalnego zatrudnienia cudzoziemców zarówno na terenie Polski, jak i w procesie delegowania za granicę, obejmując zagadnienia dot. agencji pracy i outsourcingu.
Uczestnicy spotkania zostali poinformowani o możliwości skorzystania z publikacji: ulotek i poradnika pt. „Praca przymusowa: Poradnik jak ją rozpoznać i jej przeciwdziałać”, których współautorem jest Państwowa Inspekcja Pracy zaangażowana w przeciwdziałanie zjawiskom pracy przymusowej i handlu ludźmi.
Corocznie, 28 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy oraz Międzynarodowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków przy Pracy i Chorób Zawodowych. To moment, kiedy wspomina się osoby, które w wyniku wypadku przy pracy utraciły zdrowie, lub co gorsza, nie wróciły w ogóle do domu.
W 2023 roku w Okręgowym Inspektoracie Pracy w Gdańsku zarejestrowano 282 zgłoszenia różnych zdarzeń wypadkowych (w 2022 r. – 294; w 2021 r. – 295). Z czego:
Inspektorzy pracy w 2023 roku prowadzili 105 kontroli związanych z badaniem wypadków przy pracy, które miały miejsce na terenie działania Okręgowego Inspektoratu Pracy w Gdańsku niezależnie od podstawy zatrudnienia poszkodowanych. Przeprowadzono:
Największą liczbę kontroli związanych z badaniem wypadków przy pracy odnotowano w branżach (wg PKD):
Najczęstszymi wypadkami powtarzalnymi, występującymi w województwie pomorskim były następujące typy wypadków:
W założeniu Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy oraz Międzynarodowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków przy Pracy i Chorób Zawodowych ma przypominać, że promocja oraz tworzenie kultury bezpiecznej pracy może zminimalizować liczbę osób, które straciły życie w związku z warunkami pracy. Eksperci z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Gdańsku chętnie pomogą pracodawcom województwa pomorskiego w organizowaniu w miejscu pracy przedsięwzięć (szkoleń, ćwiczeń, warsztatów lub innych) propagujących dobre praktyki w zakresie przestrzegania przepisów i zasad bhp.
W dniu 27 marca 2024 roku w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego odbyło się kolejne spotkanie partnerów Pomorskiej Platformy Współpracy. Koordynatorem tej inicjatywy jest Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku, działający w imieniu Samorządu Województwa Pomorskiego, a jej celem jest wypracowanie modeli współdziałania i rozwój standardów usług kierowanych do cudzoziemców podejmujących pracę na Pomorzu oraz pomorskich pracodawców otwartych na zatrudnianie pracowników z zagranicy.
W ramach spotkania dyskutowano na temat doświadczeń zwiększających dostępność do usług legalizujących pobyt i pracę cudzoziemców, wyników kontroli, podejmowanych inicjatyw, interwencji i usług na rzecz pracowników cudzoziemskich i pracodawców. Chęć podzielenia się swoimi spostrzeżeniami wyrazili Partnerzy PPW: Pomorski Urząd Wojewódzki w Gdańsku, Gdański Urząd Pracy, Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek, Agencja Zatrudnienia Progres, a także Okręgowy Inspektorat Pracy w Gdańsku. Zastępca Okręgowego Inspektora Pracy Patrycja Potocka–Szmoń omówiła temat zatrudniania cudzoziemców w kontekście doświadczeń kontrolnych w 2023 roku oraz przedstawiła działania prewencyjno-promocyjne Okręgowego Inspektoratu Pracy w Gdańsku na rzecz obywateli Ukrainy.
W dniu 23 lutego 2024 r. w Sali BHP Stoczni Gdańskiej odbyła się konferencja, z cyklu ,,Godna praca to bezpieczna praca”, pod hasłem „Bez barier i wykluczenia”. Głównym organizatorem wydarzenia był Zarząd Regionu Gdańskiego NSZZ Solidarność przy współudziale Okręgowego Inspektoratu Pracy w Gdańsku.
Wydarzenie to rozpoczął, oficjalnym powitaniem gości, Mariusz Pokrzywinski p.o. Okręgowego Inspektora Pracy, a następnie głos zabrał przewodniczący Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność” Krzysztof Dośla.
Po części oficjalnej odbyła się seria wykładów, którą rozpoczął Zastępca Okręgowego Inspektora Pracy Paweł Grabowski podkreślając, że pracodawca zatrudniający osoby niepełnosprawne powinien zapewnić im stanowiska pracy dostosowane do potrzeb i możliwości. Odbiorami takich stanowisk zajmuje się inspekcja pracy, a głównym aktem prawnym regulującym kwestie prawne związane z systemem pomocy społecznej dla osób z niepełnosprawnościami, szczególnymi warunkami zatrudniania takich osób, a także regulującym postępowanie administracyjne w sprawach orzekania o niepełnosprawności jest ustawa o rehabilitacji zawodowej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Następnie, dr inż. Krzysztof Redlarski z Politechniki Gdańskiej przybliżył zebranym temat ergonomii w środowisku pracy osoby niepełnosprawnej i przedstawił przykłady najnowocześniejszych urządzeń ułatwiających wykonywanie czynności osobom z dysfunkcjami. Z kolei, lek. med. Dorota Całus-Kania z Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy swoje wystąpienie poświęciła szczególnym wymaganiom dotyczącym zapewnienia odpowiednich warunków pracy osobie niepełnosprawnej. Tematem wykładu dr Arkadiusza Mańskiego, prof. UG z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Gdańskiego były psychospołeczne aspekty związane z zatrudnianiem osób niepełnosprawnych. Kolejny, niewątpliwie istotny temat podjął Piotr Ciborski Z-ca Dyrektora Naczelnego ds. Personalnych UCK, który opowiedział - na przykładzie Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego, o wyzwaniach dla pracodawcy związanych ze stworzeniem przyjaznego środowiska pracy osobom niepełnosprawnym. Dariusz Majorek, Dyrektor Oddziału Pomorskiego Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, podkreślił, że główną przeszkodą w aktywizacji osób niepełnosprawnych jest znikoma świadomość pracodawców. Leczenie i rehabilitacja powinny iść w parze, a ich wspólny cel stanowi przywrócenie osób niepełnosprawnych do jak największej aktywności. Ostatni wykład Krzysztofa Rowińskiego, pełnomocnika Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” ds. osób niepełnosprawnych poświęcony był działaniom związku zawodowego na rzecz pracowników niepełnosprawnych.
Na zakończenie konferencji, odbył się panel dyskusyjny, który miał na celu wymianę doświadczeń środowiska naukowego, związków zawodowych, inspekcji pracy, PFRON, WOMP, a także pracodawców w zakresie aktywizacji osób niepełnosprawnych w życiu zawodowym i społecznym.
Konferencję zamknął p.o. Okręgowego Inspektora Pracy w Gdańsku Mariusz Pokrzywinski, który podkreślił, że nadal zachodzi potrzeba edukacji pracodawców w kwestii warunków pracy osób niepełnosprawnych, jak również potrzeba ułatwienia osobom niepełnosprawnym pełnego uczestnictwa w życiu zawodowym i społecznym.
Dnia 16 lutego 2024 roku inspektor pracy Zbigniew Plichta poprowadził wykład na temat przepisów oraz wymogów technicznych w zakresie bezpiecznej pracy przy maszynach i urządzeniach technicznych. Uczestnikami spotkania byli członkowie Oddziału Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pracowników Służby BHP w Gdańsku.
Inspektor pracy przekazał informacje w zakresie bezpieczeństwa pracy przy maszynach i urządzeniach technicznych oraz w kwestii spełnienia wymagań zasadniczych i tzw. wymagań „minimalnych”. Szczególną uwagę zwrócił na błędy popełniane przez użytkowników w zakresie eksploatacji maszyn, a także wypadki z nimi związane.
Na zakończenie wykładu inspektor pracy udzielał odpowiedzi na pytania behapowców, które dotyczyły wielu zagadnień związanych przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy przy użytkowaniu maszyn przez pracowników.
W trakcie spotkania przedstawiciele OIP Gdańsk udostępnili materiały – wydawnictwa opracowane i wydane przez Państwową Inspekcję Pracy.
W dniu 13 lutego 2024 roku w Sali Okrągłej Urzędu Marszałkowskiego odbył się regionalny etap XI edycji konkursu „Poznaj swoje prawa w pracy” organizowanego w ramach programu edukacyjnego „Kultura Bezpieczeństwa”.
Konkurs kierowany jest do uczniów szkół ponadpodstawowych, a jego celem jest popularyzacja wśród uczniów wiedzy dotyczącej ochrony pracy, bezpieczeństwa i higieny pracy, legalności zatrudnienia oraz innej pracy zarobkowej. W tym roku w etapie regionalnym udział wzięło 40 uczniów z 20 szkół ponadpodstawowych województwa pomorskiego. Poziom był bardzo wyrównany i ku naszej radości komisja konkursowa wyłoniła aż 10 uczestników z maksymalną liczba punktów. W tej sytuacji laureatów wyłoniono podczas dogrywki.
Nauczycielom za przygotowanie uczniów, a uczestnikom za udział serdecznie dziękujemy.
Laureatom jeszcze raz gratulujemy i życzymy powodzenia w kolejnym - centralnym etapie konkursu, który odbędzie się w Warszawie.
Laureaci XI edycji konkursu „Poznaj swoje prawa w pracy”
I miejsce - Paulina Łuczak ( tak samo jak w zeszłym roku – BRAWO!) z Zespołu Szkół Ogrodniczych i Ogólnokształcących w Pruszczu Gdańskim
II miejsce – Wiktoria Ślusarska z Technikum nr 3 w Malborku
III miejsce – Beata Pakuszewska z Zespołu Szkół Ogrodniczych i Ogólnokształcących w Pruszczu Gdańskim
Do zobaczenia za rok!
W dniu 24 listopada 2023 roku, w Centrum Dydaktyczno-Konferencyjnym Uniwersytetu Gdańskiego, odbyła się konferencja z cyklu ,,Godna praca to bezpieczna praca”, pod tytułem: „Współczesne uwarunkowania bezpiecznej pracy”. Głównym organizatorem wydarzenia był Zarząd Regionu Gdańskiego NSZZ Solidarność, a współorganizatorami Okręgowy Inspektorat Pracy w Gdańsku oraz Uniwersytet Gdański.
W konferencji uczestniczyli naukowcy, przedstawiciele związków zawodowych, organów nadzoru i kontroli nad warunkami pracy i organów państwowych, a także osoby zajmujące się służbą bezpieczeństwa i higieny pracy oraz zasobami ludzkimi.
Konferencję rozpoczął oficjalnym powitaniem gości Rektor Uniwersytetu Gdańskiego prof. dr hab. Piotr Stepnowskiego. Następnie głos zabrała Główny Inspektor Pracy Katarzyna Łażewska-Hrycko, która omówiła kwestie dotyczące kultury bezpiecznej pracy, w świetle doświadczeń kontrolnych Państwowej Inspekcji Pracy. Przede wszystkim odniosła się do pracy w takich branżach jak budownictwo czy gospodarka morska. Podkreśliła przy tym nowe wyzwania dla inspekcji pracy, która musi dostosowywać się do wciąż zmieniających się warunków zatrudnienia. Natomiast Przewodniczący Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność” Krzysztof Dośla opowiedział o nieustających zmianach prawa pracy i ważnej roli związków zawodowych.
Po wystąpieniach organizatorów wykład dotyczący roli związków zawodowych oraz społecznego inspektora pracy w zarządzaniu bezpieczeństwem w zakładzie pracy poprowadził prof. dr. hab. Jakub Stelina. Natomiast dr Marta Zbucka-Gargas przybliżyła temat zapewnienia bezpiecznych warunków pracy w nowych formach zatrudnienia. Z kolei Zastępca Okręgowego Inspektora Pracy w Gdańsku Patrycja Potocka-Szmoń poświęciła swoje wystąpienie aspektowi kontrolno-nadzorczemu w nowych formach zatrudniania. Na wstępie jednak przedstawiła strukturę i zdania Państwowej Inspekcji Pracy.
Na zakończenie pierwszej części konferencji odbył się panel dyskusyjny, który miał na celu wymianę doświadczeń środowiska naukowego, związków zawodowych oraz organów nadzoru i kontroli w zakresie budowania kultury bezpiecznej pracy w Polsce. W tej części spotkania prelegenci odpowiadali także na pytania uczestników spotkania.
W panelu dyskusyjnym uczestniczyli:
W drugiej części konferencji wykład wygłosił dr hab. Paweł Jurek, który opowiedział o dynamice zmian rynku pracy i o oczekiwaniach wspólnotowego klimatu w miejscu pracy. Tematem wykładu dr. hab. Tomasza Kawki była redukcja poczucia zagrożenia pokolenia „Z” i „Milenialsów”. Na temat budowania odporności psychicznej jako narzędzia tworzenia bezpieczeństwa społecznego mówiła dr Agata Borowska-Pietrzak. Kolejne dwa wykłady były poświęcone kulturze bezpieczeństwa. W kontekście wyzwania dla zakładu pracy mówił Kierownik Biura Bezpieczeństwa Pracy i Ochrony Zdrowia UG Tomasz Klawikowski. Natomiast Zastępca Okręgowego Inspektora Pracy w Gdańsku Paweł Grabowski omówił kulturę bezpieczeństwa jako wyzwanie dla organów kontroli nad warunkami pracy. Przybliżył także statystykę wypadków przy pracy na przestrzeni lat.
Konferencję zamknął Mariusz Pokrzywinski p.o. Okręgowego Inspektora Pracy w Gdańsku.
W dniach 20-21.10.2023 r. nadinspektor pracy Anna Boba przeprowadziła szkolenie dla około 100 osób – związkowców Rady Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych z organizacji związkowych województwa pomorskiego oraz z Łodzi. W szkoleniu w dniu 21.10.2023 r. wzięli również udział zaproszeni związkowcy z Niemiec.
Szkolenie odbyło się w Mielnie w Ośrodku OPZZ – Relaks Tour „Albatros Medical Spa”. Podczas szkolenia przedstawione zostały najnowsze przepisy prawa pracy, omówiono również zadania i uprawnienia społecznego inspektora pracy oraz ustawę o związkach zawodowych. Największym zainteresowaniem uczestników szkolenia cieszyły się zagadnienia związane z kontrolą trzeźwości, pracą zdalną, zwolnieniem od pracy z powodu działania siły wyższej oraz urlopem opiekuńczym – na temat których kierowano do nadinspektora pracy liczne pytania i nawiązano ciekawe dyskusje i spostrzeżenia.
Podczas szkolenia omówiono także nowe przepisy dotyczące zawierania umów o pracę na okres próbny, zmianach przy rozwiązywaniu umów o pracę terminowych, szczególnej ochronie związanej z rodzicielstwem, nowych wymiarach urlopów rodzicielskich oraz zasad z ich korzystania, nowym wymiarze urlopu ojcowskiego, możliwości świadczenia pracy w ramach elastycznej organizacji pracy, możliwości poddania się dodatkowym badaniom lekarskim w ramach badań profilaktycznych, zmianach w treści umowy o pracę oraz świadectwie pracy w związku z nowymi regulacjami prawnymi, rozszerzonym zakresie informowania pracownika o dodatkowych warunkach zatrudnienia, dodatkowych przerwach w pracy, zmianach w przepisach rozporządzenia w sprawie dokumentacji pracowniczej oraz o nowych wykroczeniach przeciwko prawom pracownika.
W czwartek 31 sierpnia 2023 roku w Gdańsku odbyły się uroczystości upamiętniające 43 rocznicę strajków z 1980 roku i powstania NSZZ "Solidarność". W uroczystościach uczestniczyli Zastępca Głównego Inspektora Pracy Małgorzata Dziemińska oraz p.o. Okręgowego Inspektora Pracy w Gdańsku Mariusz Pokrzywinski.
W dniu 30.08.2023 r. w siedzibie Agencji Rozwoju Pomorza w Gdańsku, odbyło się spotkanie w ramach regionalnej inicjatywy Invest in Pomerania pn. „Polskie prawo pracy jako źródło nieporozumień z pracownikami z zagranicy”. Spotkanie miało miejsce w ramach serii Wentyl HR, którego uczestnikami byli przedstawiciele HR firm skupionych w Olivia Business Centre jak również firm produkcyjnych i usługowych z branży morskiej, logistycznej, budowlanej. Odbyło się ono w formule hybrydowej.
21 czerwca br. w Okręgowym Inspektoracie Pracy w Gdańsku odbyło się inauguracyjne spotkanie Pomorskiej Rady ds. Legalności Zatrudnienia. Organizatorem byli Okręgowy Inspektor Pracy Mariusz Pokrzywinski oraz Zastępca Okręgowego Inspektora Pracy – Patrycja Potocka – Szmoń.
Dzisiaj, czyli 1 sierpnia 2023 roku w siedzibie Oddziału ZUS w Gdańsku przy ul. Chmielnej Zastępcy Okręgowego Inspektora Pracy: Patrycja Potocka-Szmoń oraz Paweł Grabowski biorą udział w Konferencji organizowanej przez gdański ZUS pt. „Wdrażanie i monitorowanie dostępności w instytucjach publicznych dla osób ze szczególnymi potrzebami”.
• Zapewnienie dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami. Cele i formy realizacji;
• Postępowanie skargowe na brak dostępności oraz praktyki w zakresie wdrażania dostępności w instytucjach publicznych;
• Narzędzia wsparcia w obszarze wdrażania dostępności.
Krótka informacja z zakończonej działalności punktu informacyjno-poradniczego zlokalizowanego w Powiatowym Urzędzie Pracy w Tczewie, związanego z prowadzonym programem pt. „Kultura bezpieczeństwa”.
W dniach 25-26.07.2023 r. przedstawiciele Sekcji Prewencji i Promocji Państwowej Inspekcji Pracy, Okręgowego Inspektoratu Pracy w Gdańsku prowadzili działania promocyjne w ramach letniej akcji informacyjnej LEGITNA PRACA. Promowanie programu polegało na udzielaniu porad z zakresu prawa pracy, w szczególności przekazywania młodym osobom informacji o ich uprawnieniach i obowiązkach związanych z określonymi rodzajami umów, czasem pracy i wynagrodzeniem za powierzoną im pracę. Wyjątkową uwagę zwracano na problem tzw. pracy „na czarno”, z którym boryka się wiele osób wykonujących pracę sezonową.
Miło nam, że Powiatowy Urząd Pracy też o nas wspomniał http://bitly.pl/orMPm
W trakcie Okręgowy Inspektor Pracy podpisał deklarację o współpracy ze Związkiem Gmin Pomorskich. W imieniu zrzeszonych gmin deklarację podpisał Prezes ZGP Błażej Konkol. Przedmiotem porozumienia jest współpraca stron w obszarach m.in.: współdziałania w zakresie upowszechnienia wiedzy z zakresu przestrzegania prawa pracy oraz bezpieczeństwa i higieny pracy.
Państwowa Inspekcja Pracy Okręgowy Inspektorat Pracy w Gdańsku zaprasza inwestorów, generalnych wykonawców i podwykonawców posiadających status pracodawcy, do udziału w konkursie „Buduj bezpiecznie”.
W wydarzeniu uczestniczyli również przedstawiciele Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku, Gdańskiego Urzędu Pracy, Polskiego Czerwonego Krzyża oraz Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gdańsku.
Uzyskaj poradę
Okręgowy Inspektorat Pracy w Gdańsku
Porady osobiste
Bezpłatne porady prawne osobiste udzielane są osobiście:
Porady pisemne i online:
* Pouczenie: Zgodnie z art. 63 § 2 Ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego, podanie powinno zawierać co najmniej wskazanie osoby, od której pochodzi, jej adres i żądanie oraz czynić zadość innym wymaganiom ustalonym w przepisach szczególnych.
Oznacza to, że treść kierowanej do Państwowej Inspekcji Pracy korespondencji powinna zawierać co najmniej wskazanie:
1) osoby, od której pochodzi (jej imienia i nazwiska),
2) adresu (kodu pocztowego, miejscowości, ulicy, nr domu i mieszkania) tej osoby,
3) przedmiotu sprawy, której dotyczy.
Brak powyższych danych spowoduje pozostawienie sprawy bez rozpoznania.
Pisma anonimowe nie będą rozpatrywane.
Porady telefoniczne
Bezpłatne porady prawne z zakresu prawa pracy udzielane są telefonicznie przez Okręgowy Inspektorat Pracy w Łodzi. Wszystkie informacje dostępne na stronie internetowej
https://lodz.pip.gov.pl/kontakt/uzyskaj-porade
Bezpłatne telefoniczne porady z zakresu prawa pracy udzielane są również przez Główny Inspektorat Pracy. Wszystkie informacje dostępne na stronie internetowej:
https://www.pip.gov.pl/kontakt/uzyskaj-porade
Dodatkowe formy porad:
W każdy poniedziałek w godzinach od 9:00 do 11:00 pod numerem telefonu 786 911 618 inspektor pracy Okręgowego Inspektoratu Pracy w Gdańsku udziela porad prawnych dedykowanych podmiotom zatrudniającym cudzoziemców.
Porady prawne w języku ukraińskim:
Informujemy, że porady z zakresu legalności zatrudnienia obywateli Ukrainy na terytorium RP w języku ukraińskim udzielane są:
Повідомляємо, що консультації щодо законності працевлаштування громадян України на території Республіки Польща українською мовою надаються:
Przejdź na stronę Państwowej Inspekcji PracyJak zgłosić wypadek