• RSS
  • Wersja tekstowa

Państwowa Inspekcja Pracy

28.10.2021

Zatrudnianie obcokrajowców – praktyka i kontrowersje

„Zatrudnianie obcokrajowców – praktyka i kontrowersje” to temat debaty zorganizowanej przez Okręgowy Inspektorat Pracy w Gdańsku oraz Pracodawców Pomorza, która odbyła się 27 października br. w trybie hybrydowym - stacjonarnie w auli Wyższej Szkoły Administracji i Biznesu im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Gdyni oraz on-line (transmisja video).
Celem debaty było omówienie bieżącej problematyki związanej z procesem zatrudniania obcokrajowców, w tym kwestii prawnych i organizacyjnych, które należałoby zmienić, poprawić lub dostosować do bieżącej, szybko zmieniającej się rzeczywistości. Powyższe jest odpowiedzią na zgłaszane przez przedsiębiorców problemy z jakimi spotykają się oni w praktyce, zarówno prawne jak i organizacyjne związane z zatrudnianiem oraz pracą obcokrajowców.
Otwarcia spotkania dokonał Tomasz Limon Prezes Zarządu Pracodawców Pomorza oraz Mariusz Pokrzywinski p.o. Okręgowego Inspektora Pracy w Gdańsku. Uczestników przywitał także dr Paweł Chyc – dziekan Wydziału Prawa i Administracji WSAiB, a głos wstępu będący wprowadzeniem do dyskusji zajął Robert Lisicki Dyrektor Departamentu Pracy Konfederacja Lewiatan.
O trudnościach w zatrudnianiu cudzoziemców mówili także reprezentanci przedsiębiorstw oraz agencji zatrudnienia. Merytorycznym wsparciem wydarzenia były również głosy przedsiębiorców przedstawione w badaniu ankietowym.
W debacie uczestniczyli: Dariusz Górski p.o. Dyrektora Departamentu Legalności Zatrudnienia w Głównym Inspektoracie Pracy w Warszawie, Izabela Jezierska Dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy, Ewa Podgórska-Rakiel Pełnomocnik Zarządu Pracodawców Pomorza ds. Prawa Pracy, Anna Godyńska Dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego, a także Marcin Koszałka i Łukasz Stanisławski przedstawiciele Morskiego Oddziału Straży Granicznej – Placówki w Gdyni.
Moderatorką debaty była Agnieszka Dobrodziej Nadinspektor Pracy, rzecznik prasowy OIP Gdańsk.
Omówienie problematyki prawnej i organizacyjnej związanej z zatrudnieniem obcokrajowców oraz wyjątkowych przypadków wymagających zmian w regulacjach prawnych, było możliwe również dzięki współpracy z partnerami debaty, tj. WSAiB w Gdyni oraz Urzędem Pracy w Gdyni.
Wydarzenie stanowi zwieńczenie działań OIP Gdańsk w ramach realizacji propagowania kampanii informacyjnej Europejskiego Urzędu ds. Pracy Rights for All Seasons.GIP Przejdź do GIP

Kalendarium

PWŚCPSN
293012345
6789101112
13141516171819
20212223242526
272829303112