• RSS
  • Wersja tekstowa
25.11.2020 Artykuł archiwalny

Udział OIP w Gdańsku w cyklu spotkań organizowanych przez Region Gdański NSZZ "Solidarność" w ramach projektu „Godna praca to bezpieczna praca”

W dniu 29 września 2020 r. w siedzibie Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność” odbyło się pierwsze spotkanie ekspertów w ramach projektu „Godna praca to bezpieczna praca”. Projekt sfinansowano z Funduszy Norweskich 2014–2021 w ramach programu „Dialog Społeczny – Godna Praca”, a jego tematyka będzie dotyczyć promowania bezpieczeństwa w miejscu pracy wśród pracowników i pracodawców. Moderatorem spotkania była Iwona Pawlaczyk, ekspert z dziedziny BHP w NSZZ „Solidarność”, a w projekcie odpowiedzialna za jego stronę merytoryczną. Ponadto w spotkaniu wzięli udział: Agnieszka Dobrodziej, zastępca okręgowego inspektora pracy w Gdańsku, dr Zofia Pawłowska z Centralnego Instytutu Ochrony Pracy (zdalnie), Jagna Łobodzińska, kierownik projektu. Prezydium ZRG NSZZ „Solidarność” reprezentowali Zbigniew Kowalczyk i Stefan Gawroński, który jest jednocześnie regionalnym koordynatorem ds. BHP i ochrony środowiska. W spotkaniu uczestniczyli też społeczni inspektorzy pracy: Janusz Wiśniewski z Mostostalu Chojnice Sp. z o.o. spółka komandytowa i Lech Górski z Baltic Operator (Stocznia Gdańsk).

Celem przedsięwzięcia jest między innymi zapoznanie się i porównanie norweskiego i polskiego systemu bezpieczeństwa i higieny pracy. W ramach projektu strona polska będziemy współpracować ze stroną norweską, a wrześniowe spotkanie było jednym z czterech, które zostaną zorganizowane z udziałem przedstawicieli Okręgowego Inspektoratu Pracy w Gdańsku, społecznych inspektorów pracy, przedstawicieli związków zawodowych i pracodawców. Spotkania poświęcone będą ochronie pracy w Polsce i Norwegii, ze szczególnym zwróceniem uwagi na przedstawicielstwo pracownicze, w tym funkcjonowanie komisji bezpieczeństwa i higieny pracy w zakładach.

W ramach projektu planowane są również szkolenia dla pracowników i społecznych inspektorów pracy, wydanie publikacji zawierającej wyniki badań ankietowych dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy w przedsiębiorstwach. Na zakończenie zorganizowane zostaną konferencje upowszechniające rezultaty projektu.

Agnieszka Dobrodziej, zastępca okręgowego inspektora pracy, dziękując za zaproszenie przedstawiciela Okręgowego Inspektoratu Pracy w Gdańsku do tego przedsięwzięcia stwierdziła, że planowane działania mogą mieć wymierne korzyści w zakresie podniesienia świadomości pracowników w dziedzinie bezpieczeństwa pracy, a opracowanie przystępnego poradnika dla pracowników jest bardzo dobrym pomysłem. Dodała, że często do OIP Gdańsk zgłaszają się pracownicy, których świadomość na temat swoich praw jest bardzo niska.

Podczas spotkania m.in. zwrócono uwagę na pozytywny wpływ na bezpieczeństwo pracy wejścia do Polski skandynawskich firm, a także warunki bezpieczeństwa pracy na terenie stoczni. Spotkanie podsumowano, iż tyko przy współudziale przedstawicieli pracowników może nastąpić poprawa bezpieczeństwa pracy w Polsce.


 


Pobierz


GIP Przejdź do GIP

Kalendarium

PWŚCPSN
2627282930311
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
303112345