• RSS
  • Wersja tekstowa
27.03.2020 Artykuł archiwalny

Apel Okręgowego Inspektora Pracy

Szanowni Państwo,

mając na względzie obecną sytuację epidemiologiczną, w związku z zwiększonym ryzykiem zakażenia wirusem SARS - CoV-2 (koronawirus) i w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo wszystkich osób świadczących pracę, Okręgowy Inspektor Pracy w Gdańsku apeluje do pracodawców i przedsiębiorców o podjęcie działań organizacyjnych i profilaktycznych w celu zapobiegania, przeciwdziałania i zwalczania dalszego rozprzestrzeniania się koronawirusa. Do działań tych należą m.in.: promowanie zatwierdzania spraw przez internet, a przy kontaktach bezpośrednich - przy zachowaniu bezpiecznej odległości od rozmówcy (1 – 1,5 m), wyposażenie zatrudnionych  w środki służące do dezynfekcji rąk oraz środki ochrony indywidualnej takie jak: maseczki, przyłbice, rękawice ochronne, zapewnienie, aby stanowiska oraz miejsca pracy były czyste i higieniczne, a biurka, klamki, włączniki światła, poręcze, telefony, klawiatury itp. regularnie dezynfekowane, wprowadzenie profilaktycznych pomiarów temperatury ciała, przygotowanie odpowiednich instrukcji, wytycznych, zaleceń skierowanych do świadczących pracę wskazujących im, jak pracować w sytuacji zagrożenia koronawirusem, zaktualizowanie oceny ryzyka zawodowego i zapoznanie z nią pracowników. Działania te można połączyć z innymi środkami komunikacji, takimi jak np. szkolenia personelu przez specjalistów ds. bezpieczeństwa i higieny pracy.

Przypominam, że zgodnie z art. 3 ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, w celu przeciwdziałania COVID 19 pracodawca może polecić pracownikowi wykonywanie, przez czas oznaczony, pracy określonej w umowie o pracę, poza miejscem jej stałego wykonywania (praca zdalna). W przypadku, gdy nie ma możliwości wprowadzenia pracy zdalnej, zalecam powierzenie pracy w systemie rotacyjnym, a także ograniczenie do minimum przebywania więcej niż 2 osób w jednym pomieszczeniu.

Jednocześnie apeluje do wszystkich uczestników procesu pracy o odpowiedzialne podejście do zaistniałej sytuacji oraz zaangażowane współdziałanie przy ograniczaniu ryzyka zakażenia koronawirusem.

Więcej szczegółowych informacji na temat czynności związanych ze zwalczaniem zakażenia, zapobieganiem rozprzestrzenianiu się, profilaktyką oraz zwalczaniem skutków choroby, które mogą podejmować podmioty powierzające wykonywanie pracy i osoby ją świadczące znajduje się na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Pracy  https://www.pip.gov.pl.

Dodatkowe informacje i zalecenia w związku z ryzykiem zarażenia koronawirusem znajdują się także na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Sanitarnego https://www.gov.pl/web/gis.

 


GIP Przejdź do GIP

Kalendarium

PWŚCPSN
31123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
2829301234