• RSS
  • Wersja tekstowa
10.06.2021

Konferencja prasowa kierownictwa Okręgowego Inspektoratu Pracy w Gdańsku

Strategia PIP w 2021 - Bezpieczeństwo pracy na małych budowach oraz ocena przestrzegania przez pracodawców przepisów bhp podczas prac wykonywanych żurawiami wieżowymi i szybkomontującymi, były tematem konferencji prasowej zorganizowanej w dniu 10 czerwca 2021 r. w siedzibie Okręgowego Inspektoratu Pracy w Gdańsku.
P.o. Zastępcy Okręgowego Inspektora Pracy Agnieszka Dobrodziej przywitała zebranych przedstawicieli mediów i poinformowała o tematyce spotkania. Podczas konferencji omówiła wyniki kontroli PIP w budownictwie, podczas których stwierdzono bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia lub życia pracujących oraz przyczyny najczęściej występujących nieprawidłowości w podmiotach realizujących swoje zadania w budownictwie, gdzie dopatrzono się użytkowania żurawi wieżowych i szybkomontujących.
Celem kontroli małych budów jest przeciwdziałanie zagrożeniom dla zdrowia i życia – w zakresie technicznego bezpieczeństwa pracy. Chodzi np. o odpowiednie zabezpieczanie przed możliwościami wpadnięcia do wykopu, porażenia prądem, potknięcia, upadku z rusztowań, z dachów czy innych miejsc podczas pracy na wysokościach. Ponadto, Okręgowy Inspektorat Pracy w Gdańsku uruchomił od 1 czerwca 2021 r. na placach budów województwa pomorskiego kontrole związane z użytkowaniem żurawi wieżowych i szybkomontujących. Podczas konferencji p.o. Z-cy Okręgowego Inspektora Pracy przedstawiła zasady przeprowadzania takich kontroli.
Następnie koordynator Sekcji Prewencji i Promocji OIP w Gdańsku Nadinspektor Pracy Aleksander Zając poinformował, że oprócz działań kontrolnych Urząd prowadzi działania prewencyjno - promocyjne w przedmiotowym zakresie. I tak, w trakcie szkolenia organizowanego przez Zarząd Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pracowników Służby BHP Oddział w Gdańsku w czerwcu 2021 r., przedstawiciele OIP przeprowadzą wykłady na temat bezpiecznych prac przy instalacjach i urządzeniach elektroenergetycznych oraz przepisów bhp dotyczących prac wykonywanych żurawiami wieżowymi i szybkomontującymi.
Koordynator Sekcji Prewencji i Promocji przypomniał zgromadzonym o kolejnej edycji konkursu "Buduj bezpiecznie", do którego w tym roku zgłoszonych zostało 10 budów, a jego rozstrzygnięcie na szczeblu wojewódzkim nastąpi w październiku br.

Poniżej linki o konferencji:

https://netka.gda.pl/okregowy-inspektorat-pracy-w-gdansku-sprawdza-m-in-zurawie-kontroluje-nawet-male-budowy/

https://youtube.com/watch?v=N4p1F_tH8-o&feature=share

DSC0003
Przy stole prezydialnym (od lewej): Zastępca Okręgowego Inspektora Pracy ds. nadzoru Agnieszka Dobrodziej oraz Nadinspektor Pracy, koordynator Sekcji Prewencji i Promocji Aleksander Zając. Przy bocznym stole z prawej strony przedstawiciele mediów.


GIP Przejdź do GIP

Kalendarium

PWŚCPSN
2627282930311
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
303112345