Corocznie, 28 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy oraz Międzynarodowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków przy Pracy i Chorób Zawodowych. To moment, kiedy wspomina się osoby, które w wyniku wypadku przy pracy utraciły zdrowie, lub co gorsza, nie wróciły w ogóle do domu.
W 2024 roku w Okręgowym Inspektoracie Pracy w Gdańsku zarejestrowano 253 zgłoszenia różnych zdarzeń wypadkowych. Z tego:
- 30 stanowiły nagłe wypadki medyczne i wypadki komunikacyjne,
- 82 wypadków było śmiertelnych i ciężkich (39 wypadki śmiertelne; 43 wypadki ciężkie),
- 19 wypadków było zbiorowych, w wyniku których poszkodowane zostały 46.
Najczęstszymi wypadkami powtarzalnymi, występującymi w województwie pomorskim były następujące typy wypadków:
- wypadki podczas obsługi maszyn i urządzeń,
- upadki z wysokości podczas budowy i remontów obiektów budowlanych,
- upadki z wysokości z rusztowań zarówno w budownictwie jak i w przemyśle stoczniowym.
W założeniu Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy oraz Międzynarodowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków przy Pracy i Chorób Zawodowych ma przypominać, że promocja oraz tworzenie kultury bezpiecznej pracy może zminimalizować liczbę osób, które straciły życie w związku z warunkami pracy.
Trwająca obecnie kampania „Bezpieczeństwo pracy zależy od Ciebie” ma uświadamiać pracodawcom i osobom odpowiedzialnym konieczność bezpośredniego zaangażowania się w sprawy zarządzania bhp oraz udziału pracowników w działaniach służących zwiększaniu poziomu bezpieczeństwa pracy, w tym udział przedstawicieli pracowników w ocenie ryzyka zawodowego. Więcej informacji o tych działaniach można znaleźć na stronie https://bhp natak.pl/