Dodano: 18 grudnia 2024
2:22 minut

W siedzibie Okręgowego Inspektoratu Pracy w Gdańsku 18 grudnia 2024 r. odbyło się posiedzenie Rady ds. Bezpieczeństwa Pracy w Budownictwie.

Do podstawowych zadań Rady należy inicjowanie przedsięwzięć w sprawach ochrony pracy w budownictwie oraz organizowanie współpracy zainteresowanych urzędów, instytucji i organizacji, w tym inicjowanie działań mających na celu podnoszenie kwalifikacji osób odpowiedzialnych za stan warunków pracy w budownictwie.

W skład Rady wchodzą przedstawiciele: Urzędu Dozoru Technicznego, organizacji pracodawców, Pomorskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa, Politechniki Gdańskiej, związków zawodowych, Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pracowników Służby BHP Oddział w Gdańsku oraz  inspektorzy pracy z OIP w Gdańsku.

Posiedzenie otworzył Przewodniczący Rady Paweł Grabowski Zastępca Okręgowego Inspektora Pracy, a gości przywitał Piotr Prokopowicz p.o. Okręgowego Inspektora Pracy.

Następnie inspektor pracy będący koordynatorem tematów kontrolnych w sektorze budownictwa zapoznał uczestników spotkania z materiałem podsumowującym akcję Państwowej Inspekcji Pracy pod nazwą „Kontrole na małych budowach”, którą przeprowadzono w czerwcu i wrześniu bieżącego roku. W związku z tą akcją inspektorzy pracy OIP Gdańsk przeprowadzili 151 kontroli w 144 podmiotach.

Poziom bezpieczeństwa pracy na małych budowach jest niewystarczający i znacząco odstaje od akceptowalnego poziomu obserwowanego na większości dużych budów. Przyczyn tego stanu rzeczy jest kilka. Przede wszystkim, w podmiotach wykonujących roboty budowlane na małych inwestycjach pracodawcy często borykają się z problemami ekonomicznymi. Realizując prace koncentrują się wyłącznie na problemach związanych z realizacją zadania. Lekceważą przy tym obowiązujące przepisy bezpieczeństwa pracy. To główny wniosek z czynności kontrolnych na „małych placach budów”, które przeprowadzili inspektorzy pracy OIP Gdańsk.

Dominującą nieprawidłowością, występującą na wielu kontrolowanych rusztowaniach, był brak balustrad ochronnych zabezpieczających przed upadkiem z wysokości lub nieprawidłowe ich wykonane. Ponadto,  zatrudnieni na kontrolowanych budowach często wykonywali prace bez wymaganych środków ochrony indywidualnej, głównie hełmów ochronnych, a także środków chroniących przed upadkiem z wysokości. Powodem było niewyposażanie w te środki zatrudnionych bądź ich niestosowanie. 

W części dyskusyjnej posiedzenia Rady poruszono tematy związane z przestrzeganiem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy na placach budów, eksploatacją urządzeń podlegających dozorowi technicznemu, a także coraz mniejszą liczbą pracowników na rynku pracy w sektorze budowlanym i związane z tym trudności, w szczególności dotyczące pracy cudzoziemców. Uczestnicy spotkania zwrócili również uwagę na problem kształcenia w budownictwie na poziomie podstawowym i konieczność szybkiej reakcji w celu znalezienia sposobu odpowiedniej promocji zawodów budowlanych, by zapewnić na przyszłość wykwalifikowaną kadrę dla tego sektora.