Dodano: 18 listopada 2024
3:56 minut

Niezależnie od zmieniających się na przestrzeni minionych stu lat rozwiązań legislacyjnych i uwarunkowań społecznych, polska inspekcja pracy konsekwentnie i rzetelnie wypełniała misję ochrony pracy. Misję, którą Halina Krahelska, wybitny i zasłużony inspektor pracy okresu międzywojennego, określiła jako ochronę zdrowia zatrudnionych, ochronę ich życia oraz ochronę praw pracowniczych. Powyższe słowa to chyba najlepsze podsumowanie konferencji, jaka odbyła się w dniu 14 listopada 2024 r. w gościnnych murach Auli Uniwersytetu Gdańskiego, pod hasłem „Państwowa Inspekcja Pracy wobec dynamicznych zmian na współczesnym rynku pracy”. Konferencja została zorganizowana z okazji obchodów 105 - stulecia powstania Państwowej Inspekcji Pracy, przez Okręgowy Inspektorat Pracy w Gdańsku oraz Katedrę Prawa Pracy Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego.

Uroczystego otwarcia konferencji dokonał Mariusz Pokrzywiński, p.o. Okręgowego Inspektora Pracy, który podziękował profesorowi doktorowi habilitowanemu Piotrowi Stepnowskiemu, Rektorowi Uniwersytetu Gdańskiego za pomoc w zorganizowaniu uroczystości. Podczas swojego wystąpienia przekazał także podziękowania za dotychczasową współpracę partnerom społecznym, związkom zawodowym i organizacjom pracodawców i zawodowym, władzom województwa pomorskiego, a także przedstawicielom instytucji, z którymi Okręgowy Inspektorat Pracy w Gdańsku na co dzień współdziała na rzecz poprawy warunków pracy w naszym regionie.

Następnie gości przywitali gospodarze: Rektor Uniwersytetu Gdańskiego profesor dr hab. Piotr Stepnowski oraz Dziekan Wydziału Prawa i Administracji UG dr hab. Wojciech Zalewski, prof. UG.

Senator RP, Członek Rady Ochrony Pracy Kazimierz Kleina w swym wystąpieniu mówił o zmianach jakie zaszły na przestrzeni lat w Państwowej Inspekcji Pracy.

Potrzebę współpracy między Państwową Inspekcją Pracy a Ministerstwem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na rzecz ograniczenia negatywnych skutków występujących w środowisku pracy wynikających z nowych możliwości i postępu technologicznego podkreślił dr Jakub Szmit, Dyrektor Departamentu Prawa Pracy w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, adiunkt w Katedrze Prawa Pracy na Wydziale Prawa i Administracji UG.

Marcin Stanecki, Główny Inspektor Pracy, przedstawił rys historyczny inspekcji pracy, jej misję oraz ważną rolę jaką pełni już od ponad wieku. Podkreślił, iż historia inspekcji pracy nierozerwalnie związana jest z misją społeczną, o czym świadczą postawy pracowników inspekcji pracy na przestrzeni ostatnich 105 lat. Wskazał również na stawiane współcześnie przed urzędem cele i zadania. 

Następnie wykłady wygłosili: Wiceprzewodnicząca Rady Ochrony Pracy z Katedry Prawnych Problemów Administracji i Zarządzania na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego dr Barbara Godlewska-Bujok, która mówiła o zmianach w sferze pracy, nowych zjawiskach i wyzwaniach legislacyjnych, dr Marta Zbucka-Gargas, członek Rady Ochrony Pracy z Katedry Prawa Pracy na WPiA UG - na temat „Realizacji obowiązku publicznoprawnego przez Państwową Inspekcję Pracy w świetle zmieniających się warunków pracy”, dr hab. Łukasz Pisarczyk z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz członek Zespołu ds. Prawa Pracy w Radzie Dialogu Społecznego Piotr Korzuch, którzy mówili o rozwoju relacji zbiorowych w Polsce w kontekście wyzwań dla Państwowej Inspekcji Pracy, dr Krzysztof Redlarski, Zastępca Kierownika Katedry Informatyki w Zarządzaniu na Wydziale Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej, przybliżając uczestnikom temat „Wpływu sztucznej inteligencji na zmieniające się środowisko pracy, w tym Państwowej Inspekcji Pracy” oraz prof. dr hab. Monika Tomaszewska, Kierownik Katedry Prawa Pracy WPiA UG, która opowiedziała o zadaniach Państwowej Inspekcji Pracy wobec zmian w zakresie nowoczesnych form zatrudnienia.

Na zakończenie konferencji odbył się panel dyskusyjny. Moderatorem była Patrycja Potocka-Szmoń Zastępca Okręgowego Inspektora Pracy, a głos w dyskusji zabrali: Marcin Stanecki, Główny Inspektor Pracy, prof. dr hab. Anna Musiała, Dyrektorka Centrum Badań Zaawansowanych na Wydziale Prawa i Administracji, Zakład Prawa Pracy i Prawa Socjalnego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, prof. dr hab. Monika Tomaszewska, Kierownik Katedry Prawa Pracy na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego, prof. dr hab. Jakub Stelina z Katedry Prawa Pracy Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego oraz dr hab. Mirosław Włodarczyk, prof. UŁ, Kierownik Katedry Prawa Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Polityki Społecznej, Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego.

Podczas konferencji wyświetlono także jubileuszowy film o działalności Państwowej Inspekcji Pracy. Oficjalnego zakończenia dokonał Paweł Grabowski Zastępca Okręgowego Inspektora Pracy w Gdańsku.

Patronat medialny nad konferencją objęły: Telewizja Polska Oddział w Gdańsku, Radio Gdańsk, Dziennik Bałtycki, a także Tygodnik Solidarność oraz Dziennik Gazeta Prawna.